Šipka

Právnickým osobám pravděpodobně vzroste od 2024 daň z příjmů a budou moci vést účetnictví ve funkční měně

8. 11. 2023

Úsporný balíček výrazných změn v oblasti veřejných financí se poměrně razantně dotkne i právnických osob. Neovlivní tedy jen fyzické osoby z pohledu osvobození zaměstnaneckých benefitů či zrušení některých slev na daní.

Po 13 letech by mělo dojít ke změně sazby daně z příjmů právnických osob. Sazba 19 % platí od zdaňovacího období 2010 a v porovnání s ostatními státy Evropské unie patří k těm nižším. Novela zákona o dani z příjmů počítá s jejím růstem o 2 procentní body na 21 %. Tímto zvýšením by se Česká republika měla přiblížit k evropskému průměru. Tyto dvě procenta budou podle rozpočtového určení dani 100% státního rozpočtu.

Od roku 2024 by mohly právnické osoby vést na základě novely zákona o účetnictví vést účetnictví v tzv. funkční měně. Funkční měnou je EUR, USD nebo GBP. V této měně by následně sestavovali svoje daňové přiznání k dani z příjmů a rovněž daň platily. Přechod účetnictví z CZK na funkční měnu je dobrovolný, nicméně firmy budou muset prokázat, že daná měna primárně ovlivňuje jejich podnikání a činí ji měnou funkční. Přechod z funkční měny zpět na CZK ale už nebude na základě dobrovolného rozhodnutí. Přechod zpět bude možný pouze v případě, kdy zvolená měna přestane být měnou funkční.


Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.