Šipka

DPH u darů na podporu Ukrajiny

25. 3. 2022

V souvislosti s válkou na Ukrajině spousta poplatníků poskytuje dary. O tom, jak je to s dary z hlediska daně z příjmů jsme Vás již informovali v našem dřívějším článku. Dnes se podíváme na to, jestli dárci, kteří jsou plátci DPH musí řešit v souvislosti s darem i tuto daň.

Finanční dary nejsou předmětem DPH. Tudíž touto daní nejsou zatíženy.

Pokud se jedná o dary hmotné, tak ty jsou dle § 68 odst. 15 zákona o DPH od daně z přidané hodnoty osvobozeny, a to za předpokladu, že byly v tuzemsku dodány humanitární nebo dobročinné organizaci. Tato organizace je následně v rámci své humanitární dobročinné nebo vzdělávací činnosti mimo území EU odešle či přepraví do třetí země, tedy na Ukrajinu. Toto se prokazuje celními doklady o vývozu. Generální finanční ředitelství ještě upřesňuje, že nárok na odpočet DPH je v případě, že zboží bylo nakoupeno za účelem ekonomické činnosti.

Uveďme si příklad. Prodejce potravin, který je plátce DPH, daruje do humanitární sbírky trvanlivé potraviny. Za výše zmíněný podmínek jde o plnění osvobozené s nárokem na odpočet. Z poskytnutého daru neodvádí DPH. Navíc zboží prvotně nakoupil za účelem svojí ekonomické činnosti, tudíž má nárok na odpočet.

S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetnímKontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 25. 3. 2022

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.