Šipka

První zaměstnanec ve firmě. Nač nezapomenout?

3. 4. 2023

Rozhodne-li se podnikatel, ať už OSVČ nebo právnická osoba, že zaměstná svého prvního zaměstnance, musí krom sepsání pracovní smlouvy, která zakládá pracovněprávní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, udělat řadu dalších kroků.

Přihlášení nového zaměstnavatele do registru zaměstnavatelů

Přihlášení do něj musí proběhnout do osmi kalendářních dnů od zaměstnání prvního zaměstnance. Přihlášení do registru se provádí u místně příslušné správy sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel vyplní jednoduchý formulář. Jakmile je zaměstnavatel registrovaný, obdrží variabilní symbol zaměstnavatele, pod nímž bude následně posílat na ČSSZ veškeré platby a uvádět jej bude na všech podávaných formulářích.

Přihlášení nového zaměstnavatele u příslušené zdravotní pojišťovny

Registruje se u zdravotní pojišťovny, kterou má jeho první zaměstnanec. Příjme-li dalšího zaměstnance s jinou pojišťovnou, musí se opět registrovat u této pojišťovny. Formuláře jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých pojišťoven.

Přihlášení zaměstnance na ČSSZ

Do osmi kalendářních dnů ode dne nástupu musí zaměstnavatel přihlásit každého nového zaměstnance na ČSSZ. Je potřeba vyplnit příslušný formulář – Oznámení o nástupu do zaměstnání.

Přihlášení zaměstnance na příslušné zdravotní pojišťovně

Do osmi kalendářních dnů musí zaměstnavatel rovněž přihlásit zaměstnance u jeho zdravotní pojišťovny. Oznámení se provádí na formuláři Hromadné oznámení zaměstnavatele, který je dostupný na webových stránkách všech zdravotních pojišťoven.

Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele

K tomuto pojištění se musí přihlásit každý zaměstnavatel u Kooperativy. Z pojištění jsou kryty nároky zaměstnanců při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání.

 

S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetnímKontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 03. 04. 2023

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.