18. 11. 2022
V naší praxi se často setkáváme s dotazy, jak správně definovat místo výkonu práce. Tento dotaz zpravidla pokládají ti zaměstnavatelé, kteří mají více provozoven ať už v rámci jednoho města nebo po celé republice.
Pracovní smlouva je dvoustranný právní akt, který je projevem vůle zaměstnance a zaměstnavatele směřující ke vzniku pracovního poměru.
V zákoníku práce jsou uvedeny tři základní náležitosti, které musí být v pracovní smlouvě uvedeny – druh práce, kterou bude zaměstnanec vykonávat, místo nebo místa výkonu práce a den nástupu do práce.
Teď už k místu výkonu práce. Zákoníku práce přesně nedefinuje, s jakou přesností musí být místo výkonu práce uvedeno. Umožňuje, aby si zaměstnavatel sjednal i více než jedno místo výkonu práce. Místo výkonu práce může být sjednáno velice úzce nebo i šířeji. Přípustné je do pracovní smlouvy uvést jak konkrétní pracoviště, tak i sídlo zaměstnavatele, obec, kraj či území České republiky, vybrané provozovny v České republice apod. Místo skutečného výkonu práce musí být v souladu s pracovní smlouvu.
Pokud je místo výkonu práce definováno šířeji, např. v provozovnách na území České republiky, nebude muset zaměstnavatel po zaměstnanci vyžadovat souhlas k přeložení do jiné provozovny než té, která je nejblíže bydlišti zaměstnance.
Sjednání místa výkonu práce má dopad i do problematiky cestovních náhrad, které zaměstnavatel poskytuje při pracovní cestě. Má-li zaměstnanec sjednáno místo výkonu práce šířeji než jedna obec, je vhodné se zaměstnancem sjednat i pravidelné pracoviště pro účely poskytování cestovních náhrad.
S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetním! Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.
aktualizace 18. 11. 2022