Šipka

Poskytování ubytovacích služeb vs. daň z příjmů a daň z nemovitých věcí

23. 3. 2023

Generální finanční ředitelství vydalo aktualizovaný pokyn, který se týká posouzení povinnosti poskytovatelů ubytovacích služeb, jenž je platný od roku 2023. Na pozoru by se měli mít zejména ti, jenž nabízejí ubytování formou Airbnb, ale není určen výhradně jim.

Příjmy plynoucí z poskytování ubytovacích služeb, které jsou podle klasifikace CZ-CPA zařazeny pod kódem 55, jsou u fyzických osob klasifikovaný jako příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů.

OSVČ s živnostenským oprávněním k poskytování ubytovacích služeb může uplatnit výdaje procentem z příjmů, pokud neuplatňuje skutečné výdaje. Procentní výdaje může uplatnit do výše 60 % příjmů. Zároveň procentní výdaje nesmí přesáhnout částku 1,2 milionu Kč.

Pokud fyzická osoba, která poskytuje ubytování, nemá živnostenské oprávnění a neuplatní skutečné výdaje, může, stejně jako fyzická osoba s živnostenským oprávněním využít výdaje procentem z příjmů. V tomto případě jako výdaje může využít 40 % příjmů, maximálně 800 tisíc Kč.

Fyzické osobě poskytující ubytování je rovněž umožněno vstoupit do paušálního režimu, pokud jsou splněny jeho podmínky.

Nemovitost, kde se uskutečňuje ubytovací služba, je z pohledu zákona o dani z nemovitých věcí nemovitou věcí považováno za nemovitost sloužící podnikání a podléhá tak příslušné sazbě. Zdanitelná stavba či jednotka se považuje za užívanou k podnikání i v případě, kdy není k 1.1. obsazena. Aktuální sazba daně z těchto staveb či jednotek je 10 Kč za 1 m2 zastavené plochy nebo upravené podlahové plochy.

S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetnímKontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 23. 03. 2023

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.