Šipka

Ubytování Airbnb se nyní musí danit

27. 11. 2017

Airbnb vzniklo jako služba, ve které můžete svůj dočasně nepoužívaný byt krátkodobě pronajmout. Původně neošetřená záležitost je nyní právně na stejné úrovni jako ubytovací služby.

Airbnb je systém ubytování, který v dnešní době zcela změnil podnikání v turistickém ruchu a za velmi krátkou dobu se z něj stal naprostý hit mezi cestovateli. Je to jednoduché – v případě, že na nějakou dobu opouštíte svůj byt nebo dům, můžete ho na tu dobu nabídnout k pronájmu, v podstatě jako hotelový pokoj nebo apartmán. Poptávka ale byla enormní, takže se Airbnb rychle změnilo v druh podnikání a někteří lidé už kupují nemovitosti čistě za účelem provozování Airbnb. Jen pro příklad – v centru Prahy nyní najdete téměř 3000 různých možností takového ubytování. I proto si na provozovatele této služby došlápla finanční správa a požaduje nyní klasické zdanění, jako u každého jiného poskytovatele ubytování.

Jak danit Airbnb?

Dosud se Airbnb danilo jako příjmy z pronájmu, to už ovšem neplatí. Hrozilo by riziko poměrně velkých doměrků. Pravidla jsou tedy v současné době nastavena takto:

Airbnb se považuje za ubytovací službu, jako jsou například hotely nebo penziony a jako takovou je potřeba ji také danit. K platbě daně z přidané hodnoty se musí poskytovatel přihlásit, pokud jeho obrat přesáhne během dvanácti po sobě jdoucích měsíců jeden milion korun.

Kromě DPH se ale na provozovatele Airbnb vztahuje také daň z příjmů a povinnost platit pojistné. Pokud se jedná o činnost vykonávanou samostatně a soustavně, za účelem dosažení zisku a ubytování je poskytováno hostům krátkodobě, především pro rekreaci a to včetně vedlejších služeb jako je například úklid, jde podle měřítek finanční správy o podnikání. Proto je ze zisku nutné odvést sociální i zdravotní pojištění.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.