Šipka

Kontrolní hlášení k DPH

11. 5. 2017

Kontrolní hlášení k DPH je součástí zákonem povinně stanoveného, či dobrovolně přihlášeného vyplňování daňového přiznání k DPH.

Kontrolní hlášení podávají plátci DPH, jak povinní, tak dobrovolní, nebo osoby identifikované k dani. Více o těchto podmínkách v článku o platbě DPH. Právnické osoby ho platí každý měsíc, bez ohledu na období pro podání přiznání k DPH. Fyzické osoby ho podávají podle období pro přiznání k DPH. Nulové kontrolní hlášení se podávat nemusí.

Kontrolní hlášení se musí podávat elektronickou cestou. Pokud tak plátce neučiní, hrozí mu sankce. Za odevzdání po řádném termínu 1 000 Kč, za odevzdání po výzvě finančního úřadu 10 000 Kč. Finanční úřad může také vyzvat ke změně a za neodevzdání následného hlášení doplnění 30 000 Kč. Sankce se ale může vyšplhat až na 50 000 korun.

Termíny a podklady

Kontrolní hlášení je třeba odevzdat k 25. dni v dalším měsíci pokud je fyzická či právnická osoba měsíční plátce, nebo k 25. dni v dalším měsíci, který následuje po daném čtvrtletí, v případě čtvrtletních plátců. Pro vypracování kontrolního hlášení je potřeba přiznání k DPH za dané období. K němu dále seznam vydaných a přijatých faktur, seznam pokladních dokladů v daném období s celkovou částkou nad 10 000 Kč včetně DPH. Konečně pak ještě DIČ odběratele či dodavatele, evidenční číslo daňového dokladu, DUZP či datum povinnosti přiznat daň a základ daně a daň v členění jednotlivých sazeb DPH.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.