Šipka

Zaměstnávání mladistvých má svá specifika

4. 8. 2021

Řada podnikatelů řeší momentálně nedostatek zaměstnanců právě i zaměstnáváním mladistvých, kteří často hledají první vlastní příjem. Zaměstnávání osob od 15 do 18 let má ovšem svoje specifika, která musí znát obě smluvní strany, tedy nejen zaměstnavatel, ale i mladistvý zaměstnanec.

Zaměstnavatelé mladistvé obvykle zaměstnají na jednu z dohod, tedy na práce konané mimo pracovní poměr, tzv. dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. O daňových aspektech těchto dohod se můžete dočíst zde.

Zaměstnavatel nesmí zapomenout na to, že zákoník práce zakazuje mladistvým mít hmotnou zodpovědnost a pracovat přesčas či v noci. Tyto pravidla musí hlídat hlavně zaměstnavatel, protože mladiství jsou často horliví a budou sveřepě tvrdit, že práce přesčas či v noci jim nevadí.

Pojďme se podívat blíže na jednotlivá specifika:

Hmotná zodpovědnost

S nezletilým pracovníkem zákon zakazuje sjednání hmotné zodpovědnost. Zde tedy není důležité, zda jde o brigádníka či nikoliv.

Fyzická náročnost práce

Mladistvému pracovníkovi nelze přidělit takovou práci, která není přiměřená jeho fyzické či psychické vyspělosti a dále je zdraví nebezpečná. Práce musí být přidělena tak, aby ji mladistvý zvládl a nevzniklo riziko ohrožení jeho zdraví nebo zdraví jeho spolupracovníků. Mladiství nesmí vykonávat práci, kde je zvýšené riziko úrazů, tzn. práce při těžbě surovin, při ražení tunelů. Dále nesmí pracovat ve výškách či s nebezpečnými stroji či látkami.

Práce přesčas

Zaměstnavatel může narazit na velice šikovného brigádníka a rád by mu nabídl i další práci, ale zákon mu bohužel toto neumožní. Mladiství nesmí konat práce přesčas ani v noci a pracovat může maximálně 8 hodin denně a 40 hodin týdně.

Máte zájem o podporu v oblasti personalistiky, zpracování mezd, daňového poradenství nebo vedení účetnictví? Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 4.8.2021

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.