Šipka

Silniční daň musíte přiznat do konce ledna

30. 1. 2018

Podnikatelé mají začátkem roku na pilno, důvodem je povinnost podání přiznání k dani, přičemž výjimkou není ani daň silniční.

Ve středu 31. ledna musejí všichni podnikatelé, kteří využívají ke svému podnikání automobil, podat přiznání k silniční dani. Daň se vztahuje na vozidla registrovaná v České republice, ať už jde o osobní automobil, dodávku nebo velký náklaďák. Na silniční daň se čtyřikrát do roka platí zálohy, vždy první pracovní den po 15. dni měsíce. Letos tyto dny vyjdou na 16. dubna, července a října a 17. prosince, je ale samozřejmě možnost složit všechny zálohy už v prvním možném termínu a nemuset tak hlídat čtvrtletní termíny.

Výše daně a povinnost platit

U osobních vozů se výše daně vypočítává podle zdvihového objemu motoru, přičemž nejnižší je 1200 korun u objemu do 800 cm3 a nejvyšší 4200 korun u objemu nad 3000 cm3. U nákladních aut se výše daně odvíjí od hmotnosti vozu a počtu náprav. Nejvyšší sazbu dosahuje částky o něco málo nad 50 000 korun a týká se kamionů nad 36 tun se třemi nápravami. Některé vozy jsou sice od daně osvobozeny, i přesto k nim ovšem musíte podat přiznání. Zákonem vymezená zvláštní vozidla jsou například pracovní stroje, jako nakladače nebo traktory a různá pásová vozítka.

V momentě, kdy vznikne podnikateli povinnost daň platit, musí se k ní zaregistrovat do nejbližšího termínu splatnosti. Pokud tedy začnete vůz používat ve své živnosti v polovině roku, musíte se stejně přihlásit v nejbližším možném termínu. Platí to ovšem i obráceně – když automobil využívat přestanete, nebo ho za účelem podnikání používáte jen v jisté části roku, neplatíte daň celoročně, ale pouze za odpovídající období.

Silniční daň je výjimka, pro kterou neplatí možnost odloženého přiznání v případě, že využíváte služeb daňového poradce nebo se váš týká povinný audit. Prodlení delší než pět dní znamená pokutu.

Pokuty pro zapomětlivé

Penále za opožděné podání přiznání k silniční dani je stejné jako u ostatních přiznání a činí 0,05 % ze zaplacené daně za každý den. Prvních pět pracovní dní je ovšem finanční úřad shovívavý. Potom může maximální postih být 5 % nebo až 300 000 korun. Nepodání přiznání ani po přímé výzvě znamená minimální pokutu 500 korun. Majitelé datových schránek mají také povinnost odevzdat přiznání touto cestou a pokuta je čeká i za doručení jiné formy, např. klasickým tiskopisem nebo elektronickým formulářem. Další pokuty pak také samozřejmě hrozí za pozdní úhradu daně.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.