Šipka

Různé „přivýdělky“ versus daňové přiznání

1. 3. 2022

S tím, jak se pomalu blíží termín pro podaní daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob, řada z nich tápe, zdali jejich příležitostné přivýdělky náhodou nemají povinnost zdanit.

Příjmy do 30 000 Kč včetně se totiž danit nemusí, jsou od daně z příjmů osvobozeny, ale jakmile je částka překročena, tak už daní podléhají. Pozor ale, částka 30 000 Kč je úhrn za celý rok, a ne jednotlivé příjmy.

Podat daňové přiznání a zdanit svoje příležitostné příjmy musí ten, jeho příležitostné příjmy za rok přesáhly 30 001 Kč. Může se jednat např. o příležitostný příjem z nájmu movité věci nebo příležitostný příjem ze zemědělského lesního či vodního hospodářství. Včelaři, kteří mají ze svého chovu přivýdělek, musí dodržet podmínku maximálně 60 včelstvem a příjem z jednoho včelstva maximálně 500 Kč. Pokud jsou hodnoty překročeny, musí být příjem zdaněn.

Opravdu důležité je, že se musí jednat o nárazový přivýdělek. Prodej přebytků z vlastní zahrádky stejně jako nárazový pronájem movité věci např. auta, karavanu nebo vozíku, tuto podmínku splňuje.  Opakování je možné, ale nesmí být předem plánované nebo systematické.

Pozor na jeden druh příjmů, které budou zdaňovaný vždy, i když v úhrnu budou do 30 000 Kč. Jedná se příjmy na základě živnostenského oprávnění, a to i v případě, když je činnost vykonávána nárazově. Stejně tak nehraje roli, jestli je podnikání vykonáváno jako vedlejší činnost při zaměstnání nebo při studiu.

Pokud už je nutné podat daňové přiznání, tak je možné si základ daně snížit o nezdanitelné části základu daně a na samotnou daň uplatnit slevy na dani.

S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetnímKontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář. Můžete si také zažádat o zpracování daňového přiznání naší kanceláří a tyto starosti hodit za hlavu! 

aktualizace 1. 3. 2022

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.