Šipka

Půjčka společníka do společnosti

13. 7. 2022

V praxi se zcela běžně stává situace, kdy zejména začínající společnosti nemají dostatek peněžních prostředků, a právě společníci do společnosti půjčí svoje soukromé peněžní prostředky.

Společník tak společnosti poskytne buďto zápůjčku nebo úvěr, za výhodnějších podmínek, než za jakých by ho firma mohla získat v bance.  Poskytne-li společník společnosti úvěr, musí být vždy úročený. Naproti tomu zápůjčka může být poskytnuta i bezúročně.

Pokud se pří půjčování peněz společníka do společnosti stanovuje úrok, musí při jeho stanovení být přihlíženo k ceně obvyklé mezi spojenými osobami, které definuje zákon o dani z příjmů. Úrok je v takovém případě považován za daňově účinný náklad společnosti při splnění zákonných podmínek. Ještě doplníme, že na straně společníka je uhrazený úrok z poskytnuté půjčky považován za zdanitelný příjem, ze které je třeba zaplatit daň z příjmů.

Docela podstatnou informací je i to, že společnosti zapůjčením prostředků od společníka vzniká dluh, který se zachycuje v účetnictví na pasivních účtech v rozvaze a společnosti se tím zvyšují cizí zdroje financování a společnost se může dokonce jevit jako zadlužená.

  

S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetnímKontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 13. 7. 2022

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.