Šipka

Paušální náhrada pro zaměstnavatele za exekuční srážku

5. 1. 2022

Pokud má zaměstnavateli mezi svými zaměstnanci i ty, kterým musí ze mzdy provádět srážky kvůli exekucím nebo výkonu soudního rozhodnutí, je to pro něj velice administrativně náročné. Stojí ho to řadu starostí i dalších nákladů nad rámec běžné personalistiky.

Od nového roku 2022 je dána zaměstnavateli možnost, aby si ze mzdy povinného měsíčně strhával 50 Kč jako paušální náhradu za vše, co souvisí s exekucí či výkonem soudního rozhodnutí.

V novelizovaném občasném soudním řádu se v § 270 odst. 2) se umožňuje plátcům mzdy či jiného příjmu uplatnění nároku na náhradu nákladů spojených s výkonem soudního řízení o srážkách ze mzdy. Stejná změna se dostala i do exekučního řádu, kde je v § 87 zakotveno právo na náhradu. Oba zmíněné paragrafy určují, že plátci mzdy či jiného příjmu mohou nově náležet paušální náhrada za provádění srážek povinného. Výše paušální částky je 50 Kč měsíčně a částka se nebude zvyšovat s vyšším počtem srážek. Paušální náhradu lze ale aplikovat pouze na ty exekuce, které byly zahájeny po datu účinnosti novely, tedy po 1.1.2022.

Paušální náhrada nákladů je přednostní pohledávkou a její úhrada má přednost před ostatní předností pohledávky. Co to znamená? Tato náhrada se uspokojuje z první třetiny čisté mzdy hned po sražení nezabavitelného minima.

Novela exekučního řádu a občasného soudního řádu krom paušální náhrady za provádění exekučních srážek zavedla i úplně novou slevu na daních z příjmů – slevy za zastavení exekuce.

S paušální náhradou za exekuční srážku Vám pomůže náš kvalifikovaný mzdový tým. Odhaduje se, že externí zpracování mezd ušetří podnikům až 40 % nákladů! Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 5. 1. 2022

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.