Šipka

Exekuční srážky od roku 2017

19. 4. 2017

Exekuce je jednou z nejčastějších srážek ze mzdy. Od roku 2017 platí nová hranice pro nezabavitelnou částku mzdy.

Srážka ze mzdy může nabývat různých forem, jednou z nejčastějších je ovšem exekuce. Počet exekucí se sice v poslední době v České republice nepatrně snižuje, stále ale zůstává množství lidí, které tato srážka ze mzdy čeká i v letošním roce. Nezabavitelná částka mzdy se těmto snižuje od roku 2017 na 6 154 korun, takže zaměstnanci mají kvůli tomu nižší čistou mzdu. Meziročně byl trend spíše navyšování minimální nezabavitelné částky, letošek ovšem představuje výjimku.

U exekucí může být zabavena část mzdy, ale také část nemocenské, peněžní pomoci v mateřství, rodičovského příspěvku, důchodu či stipendia. Exekuční srážky se týkají také podpory v nezaměstnanosti, odstupného, náhrady za ztrátu výdělku při pracovní neschopnosti i ošetřovného za nemocného člena rodiny. Dlužníkovi vždy musí zůstat životní minimum, což je 3 410 korun a dále pak normativní, státem stanovené náklady na bydlení ve výši 5 822 Kč. I u těch došlo ke snížení, protože dřívější minimum bylo 5 858 korun.

Výše nezabavitelného minima také závisí na věřiteli, kterému dlužník dluží. Ono minimum je stanoveno tak, aby zajistilo základní životní potřeby dlužníka a také osob, vůči kterým má dlužník vyživovací povinnost. Pokud je věřitelem také stát nebo je předmětem dluhu právě výživné, platí tyto za přednostní pohledávky. Naopak u dluhů vůči bankám a nebankovním institucím poskytujícím půjčky zůstává dlužníkům nezabavitelné minimum vyšší.

Výpočet exekučních srážek

Obecně se exekuční srážky vypočítávají následovně. Stanoví se čistá mzda, ze které se následně odečte výše uvedené nezabavitelné minimum a částky vyhrazené pro vyživované osoby ve výši 1 538 korun na osobu. Pokud je rozdíl mezi čistou mzdou a nezabavitelnými částkami větší než 9 232 korun, zabavuje se tato část celá a zabavená částka se následně dělí třemi. První třetina se použije na uhrazení pohledávek, druhá na pohledávky výživného, následně přednostní pohledávky dle pořadí doručení nařízení výkonu rozhodnutí. Třetí část se vyplácí povinnému.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.