Šipka

Otcovská dovolená v roce 2018

15. 2. 2018

Rok 2018 přináší mnoho novinek a mezi nimi je i otcovská poporodní péče – sociální dávka pro otce novorozenců. Kdo na ni má nárok?

Nová sociální dávka, kterou zákonodárci nazvali otcovská poporodní péče, by měla rodinám s miminky usnadnit dobu těsně po porodu. Počítá s tím, že otcové také chtějí zůstávat doma a pečovat o miminko i matku po porodu. Taková sociální dávka umožní otcům, aby byli přítomni v domácnosti s novorozencem, vytvořili si s ním bližší pouto a především také usnadní život čerstvým matkám, které čeká množství práce, na které se dá jen těžko připravit předem. Celá rodina by tak měla z této dávky těžit především pohodovější start života s miminkem.

Otcovská dovolená vs. poporodní péče

Nejedná se přitom o klasickou rodičovskou dovolenou, kterou v dnešní době může čerpat jak matka, tak otec, ovšem nikdy oba dva najednou. Rodičovská dovolená pouze umožňuje jednomu z rodičů zůstat doma s potomkem, zatímco druhý chodí běžně do práce. Otcovská poporodní péče se může spojit také s otcovskou dovolenou, ale ne nutně.

Aby na sociální dávku otcovské poporodní péče muži dosáhli, musí alespoň tři měsíce bez přerušení platit před nástupem na otcovskou dovolenou plnit odpovídající účast na nemocenském pojištění. Nárok mají zaměstnanci i OSVČ, musí být na ovšem na matrice zapsáni jako otec narozeného dítěte nebo jako adoptivní či pěstounský rodič dítěte pod 7 let věku.

Vyplácení poporodní péče bude trvat jen jeden týden po porodu. Každý den dostanou 70 % z denního vyměřovacího základu mzdy. Základ se počítá stejně jako u mateřské dovolené – sečtou se hrubé výdělky za uplynulý rok a vydělí se počtem dnů. O otcovskou poporodní péči se žádá u zaměstnavatele, resp. se vyřizuje stejným způsobem, jako mateřská dovolená. Zaměstnavatel je povinen ji schválit a poté žádost přepošle na příslušný úřad Okresní správy sociálního zabezpečení.

Zatímco v České republice bude tato sociální dávka novinkou, v jiných zemích už funguje delší dobu. Nejdelší otcovskou dovolenou v Evropě má Francie, vyplácená podpora je ovšem po dobu dovolené procentuálně nižší. Naopak v Estonsku dostanou novopečení tatínkové 100% finanční náhradu, tedy stejné finance, jako kdyby chodili běžně do zaměstnání – ovšem jen po dobu dvou týdnů.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.