Šipka

OSVČ se přihlásil k do paušálního režimu, ale zapomněl zrušit příkaz na úhradu záloh

15. 4. 2022

Od roku 2021 mají OSVČ možnost platit tzv. paušální daň, což je vlastně sloučení záloh na pojistné na sociální a zdravotní pojištění a paušálu na daň z příjmů do jedné platby. OSVČ ale často zapomenu zrušit příkaz k platbě záloh na sociální a zdravotní pojištění.

Zmiňuje se o tom i Česká správa sociální zabezpečení, že někteří poplatnici v paušální režimu stále platí i zálohy na sociální pojištění. Tyto platby jim ale automaticky vráceny nebudou. O jejich vrácení je nutné si požádat.

Podmínkou pro vrácení plateb záloh, které neměla OSVČ na sociální pojištění již platit, je neexistence žádného dluhu vůči ČSSZ.

Žádost je možné podat do datové schránky OSSZ, a to podle místní příslušnosti dle trvalého pobytu poplatníka. Žádost je možné podat i emailem na podatelnu příslušné OSSZ. Žádost odeslaná emailem musí být, ale opatřena zaručeným elektronickým podpisem. Lhůta pro vrácení přeplatků na pojištění je 30 dnů a začíná běžet dnem, kdy finanční správa potvrdí, že OSVČ je plátce v paušálním režimu.

S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetnímKontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 15. 4. 2022

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.