Šipka

Máte svého obchodního partnera v Bulharsku? Zpozorněte, někteří plátci DPH mají nové DIČ

1. 2. 2022

Bulharská Národní daňová agentura (NRA) informovala o podstatné změně u poměrně významného počtu fyzických podnikajících osob, kterým bylo v Bulharsku přiděleno identifikační číslo pro účely DPH. Změna se týká fyzických osob registrovaných v bulharském registru BULSTAT. Změna proběhla k 4.1.2022.

Zmiňovaná NRA u těchto fyzických osob změnila identifikační číslo pro DPH z desetimístného BG + osobní identifikační číslo na devítimístné identifikační číslo. Toto nové DIČ se skládá z BG + kód ze systému BULSTAT.

Tato změna se dotkne ověřování platnosti DIČ prostřednictvím systému VIES. Stará desetimístná DIČ jsou zrušena k 3.1.2022 a tudíž po 3.1.2022 nebude možné přes VIES ověřit, že obchodní partner je plátcem DPH, protože po tomto datu lze přes VIES ověřit pouze nově vydaná devítimístná DIČ.

Kde se je tedy možné si ověřit plátcovství obchodního partnera z Bulharska, kterému se k 4.1.2022 změnilo DIČ? NRA nabízí možnosti si DIČ ověřit staré i nové DIČ přes portál  https://portal.nra.bg/home.html#/goto:rep.Vatquery.home, který je ale v bulharštině. Portál je možné otevřít v jakémkoliv prohlížení mimo Internet Explorer. Při ověřování se dozvíte původní datum registrace fyzické osoby k DPH. Změna DIČ totiž nemění stav registrace – osoba je nebo není registrována.

S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetnímKontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 1. 2. 2022

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.