Šipka

Jednoduššího daňového přiznání se asi jen tak nedočkáme

9. 5. 2018

Po jednodušším systému daňového přiznání touží snad každý daňový poplatník, změny k lepšímu se ale pravděpodobně v brzké době nedočkáme.

Podle některých odborníků se ve složitém systému neorientují zcela bezchybně ani někteří zaměstnanci Finanční správy a daňoví poradci. Ministerstvo financí slibuje vylepšení do roku 2020, sliby ohledně zjednodušení daňového přiznání ale slýchali podnikatelé již v roce 2006 a stále se nedočkali. Administrativní peklo je tak čeká i v příštím roce.

Loňská kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu potvrdila, že zákon o daních z příjmu je rok od roku komplikovanější a obsahuje tolik výjimek, že ztěžuje život všem zúčastněným a přispívá k neefektivitě systému výběru daní z příjmu. Položky se totiž neustále přidávají, odebírají nebo se k nim vytváří výjimky, ve kterých se už vyzná opravdu málokdo. Zaostalá je také elektronizace, která je v ostatních oblastech už zcela běžná. S datovou schránkou se sice přiznání odevzdává elektronicky, systém ADIS, který data zpracovává má ale své vady a tak často vyžaduje ještě dodatečné kroky od pracovníků finanční správy.

Současná ministryně financí Alena Schillerová si jako cíl stanovila zjednodušit daně zásadním způsobem již v roce 2020. Nový zákon o dani z příjmu by podle měl mít stejný základ jako ten současný, ale být očištěný od výjimek. Ty budou pak připojeny v katalogu výjimek, ze kterého si bude každá budoucí vláda vybírat priority podle svého programu. On-line přiznání by pak mělo fungovat stejně efektivně a jednoduše jako třeba internetové bankovnictví. Zda se toho ale podnikatelé skutečně dočkají je zatím ve hvězdách.

Jediný, kdo se zatím zjednodušeného přiznání dočkal, jsou zaměstnanci, kteří nemají žádné vedlejší příjmy mimo svoje zaměstnání a přiznání podávají například kvůli odpočtu na úroky z hypotéky. Pro ně existuje od loňského března dvoustránkové přiznání, ve kterém jsou jen potřebné položky.

Potřebujete i vy poradit s daňovým přiznáním? Obraťte se na nás.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.