Šipka

Elektronická podání u fyzických osob

5. 4. 2023

 

Novela zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů přinesla od roku 2023 velkou změnu do oblasti datových schránek. Na základě ní byly všem podnikajícím fyzickým osobám, OSVČ, zřízeny datové schránky.

Všem, kterým byla nově zřízena datová schránka ze zákona, jsou postupně doručovány přístupové údaje pro první přihlášení do nově zřízené datové schránky. Ta je zpřístupněna buď prvním přihlášením nebo uplynutím 15 dnů od doručení přihlašovacích údajů. Nelze se tedy domnívat, že pokud podnikateli přijdou přihlašovací údaje a on se vůbec nepřihlásí, že datová schránka není zpřístupněna.

Podnikající fyzické osoby si musí uvědomit, že zpřístupnění ze zákona zřízené datové schránky, jim vzniká povinnost činit podání vůči správci daně elektronicky. Elektronicky ale neznamená ve formátu PDF poslaném prostřednictvím datové schránky, ale podání musí být učiněno v předepsaném XML formátu buď datovou schránkou nebo přes portál MOJE daně.

Pokud bude v následujících dnech podávat podnikající fyzická osoba svoje daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, musí tak učinit v takovém formátu, aby bylo podání účinné. Při elektronickém podání se navíc prodlužuje lhůta pro podání přiznání za rok 2022 do 2.5.2023.

 

 

S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetnímKontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 05. 04. 2023

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.