Šipka

DPH u cen a hodnot stanovených podle zákona o oceňovaní majetku

16. 2. 2022

Zákon o oceňování majetku č. 237/2020 Sb. v žádném ze svých paragrafů neřeší otázku DPH. Nicméně při oceňovaní majetku je potřeba DPH zohlednit.

Čistě na znalci je, zdali při určování ceny obvyklé, do porovnávaných vzorků zahrne cenu včetně DPH nebo bez DPH. Je ale nutné vzít v potaz podmínku zákona, uvedenou v § 2 zákona o oceňovaní majetku, která požaduje, aby zjištění ceny probíhalo porovnáním výhradně ze stejných cen.

Při určování tržní hodnoty nákladovým či výnosovým způsobem rovněž platí, že uplatnění, resp. neuplatnění DPH u tržní hodnoty je věcí znalce. Zákon se ani nezabývá tím, zdali oceňovaná věc je předmětem DPH, je od DPH osvobozena nebo je z DPH vyloučena.

Při oceňovaní nemovitostí je přesně dáno, že zjištěná cena se považuje za cenu bez DPH. Tento postup se opírá o judikaturu Nejvyššího správního soudu.

Při oceňovaní věcného břemene se jedná o cenu zjištěnou, která je z hlediska DPH považována za cenu bez DPH. U paušální částky ve výši 10 000 Kč, která je využívána u věcných břemen, byla tato částka rovněž považována za částku bez DPH. Navíc se jedná o částku, která není cenou konečnou.

S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetnímKontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 16. 2. 2022

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.