Šipka

Dlouhodobé ošetřovné od 1. 6. 2018

16. 7. 2018

Dnem 1. 6. 2018 se v České republice zavedlo dlouhodobé ošetřovné. Co to pro pečovatele a pečující příbuzné znamená? Jaké jsou podmínky poskytnutí ošetřovatelského volna?

Podmínky se změní pro osoby pečující o příbuzné s vážnou nemocí či po úrazu, budou si moci vybrat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno. Předpokladem získání tohoto volna je odvádění nemocenského pojištění. Z něj pak dostanou 60 procent základu svého příjmu. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) je na tuto novinku připravena novými 60 pracovními místy, tedy 60 novými pracovníky, kteří se budou starat o poskytování této novinky.

Ošetřovatelské volno si může vybrat manžel, manželka, registrovaný partner či partnerka, sourozenci, tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta či strýc osoby, která strávila alespoň týden v nemocnici a dle lékařské zprávy potřebuje minimálně měsíc celodenního opatrování. Může tak jít o osoby s vážnými úrazy, po mozkových příhodách, operacích, těžkou nemocí. O nemocného může pečovat i protějšek jmenovaných příbuzných, pokud jde zároveň o spolubydlící. Pečující osoby se mohou také střídat.

Zaměstnavatel má povinnost zaměstnance v práci omluvit, jen vážné provozní důvody mohou zaměstnanci zamezit v ošetřovatelském volnu. Toto ošetřovatelské volno a s ním spojená finanční dávka se však nevztahuje na rodiče dětí s nimiž jsou v nemocnici. Dávka platí až po propuštění dítěte – zde je však problém, že rodiče přichází o desítky tisíc korun. Nutnost alespoň týdenní hospitalizace a následné péče o nemocného v délce o minimálně 30 dní taky mnohým dělá vrásky na čele. Mnoho rodin potřebuje finanční pomoc již v době hospitalizace. Rodičům dětí od šesti let již navíc neplatí zdravotní pojišťovny pobyt v nemocnici.

„Z naší zkušenosti s dlouhodobě nemocnými dětmi víme, že 89 procent rodičů své dítě v nemocnici doprovází. S tím se pojí téměř okamžité přerušení zaměstnání a pokles příjmů. Průměrně domácnost během léčby přichází o 8600 korun měsíčně, a navíc se objevují i nové výdaje související s léčbou. Ty se pohybují okolo 6400 korun měsíčně. Rodina se tak téměř ze dne na den ocitne ve složité finanční situaci,“ vysvětlila ředitelka nadace Dobrý anděl Šárka Procházková. Jakkoli se může zdát zavedení ošetřovatelského volna skvělé, jeho přiznání nebude pro mnohé vůbec jednoduché ani samozřejmé.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.