Šipka

Co přinese novela daňového řádu

10. 12. 2019

Novela daňového řádu je velice důležitý krok k tomu, aby dle plánu koncem roku 2020 bylo možné vyřídit své daňové povinnosti jednoduše z domu či z kanceláře přes portál MOJE daně.

Pokud si bude poplatník vyřizovat své daňové povinnosti elektronicky, tedy podávat přiznání přes portál MOJE daně, mělo by to být rychlejší a jednodušší. Na webu MFČR uvádí ministryně Schillerová, že se navíc prodlouží lhůta o jeden měsíc ze tří na čtyři u přiznání, která se podávají za 12 měsíců, tedy např. u daně z příjmů, pokud budou podávána právě elektronicky. Jako další benefit bude to, že přeplatek na dani z příjmů bude vracen o 15 dní dříve, než tomu bylo doposud. 

Elektronická komunikace se správcem daně by se měla dát použít i při daňové kontrole, což by ji mělo zkrátit a zároveň snížit zátěž pro podnikatele. 

Velká změna, která by se měla dotknout většiny poplatníků, je snížení úroků z prodlení z 16 na 10 %. Spolu s tím ale bohužel pravděpodobně dojde ke zrušení liberační lhůty, po kterou bylo možné podat přiznání po termínu bez sankcí a daňovou povinnosti také uhradit. Navýšena bude i částka, od které bude finanční úřad úrok vymáhat. Z nynějších 200 Kč vzroste na 1 000 Kč. 

Další výraznou změnou bude zavedení zálohy na daňový odpočet na dani z přidané hodnoty. Poplatník, u nějž správce daně prověřuje pouze oprávněnost části odpočtu, by tak nemusel čekat na své peníze až do konce prověřování. Dle MFČR toto bude mít pozitivní vliv na cash-flow a zvýší to podnikatelskou i právní jistotu. 

Aby mohla být záloha na nadměrný odpočet vyplácena, musí být posunuta lhůta pro výplatu odpočtu z nynějších 30 dnů na 45. Správci daní by tak měli mít více času, kdy lze jednoduše díky neformální komunikaci odstátnit pochybnosti. I po této změně bude lhůta pro vrácení odpočtu jedna z nejkratších v celé EU.

Schillerová uvádí, že pozitiva novely pocítí většina poplatníků a podnikatelé se budou moci zase více věnovat svému podnikání. Novela by měla být účinná v průběhu roku 2020.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.