Šipka

Co potřebujete vědět o cestovních náhradách

8. 2. 2017

Podle zákoníku práce máte při pracovních cestách nárok na finanční náhradu. Většinou je její výše založená na domluvě, Ministerstvo práce a sociálních věcí ale určuje jistá minima a maxima.

Pokud vás zaměstnavatel vyšle na pracovní cestu, musí vám proplatit její náklady. Obecně platí to, že v jaké výši prokážete náklady, tolik vám zaměstnavatel zpětně proplatí. Nejedná se přitom jen o peníze na pohonné hmoty, ale například také tuzemské stravné. Ministerstvo práce a sociálních věcí na rok 2017 vydalo novou vyhlášku o těchto náhradách. Nové sazby se dočkaly téměř všechny proplatitelné položky.

Proplácí se benzín i opotřebení

Je snad samozřejmé, že na služební cestě nebudete platit za benzín vy. Buď doložíte účtenku z čerpací stanice, nebo lze použít paušál, stanovený ministerskou vyhláškou. Zákoník práce stanovil letos průměrnou cenu na 29,50 Kč u benzinu 95 oktanů, 32,50 Kč u benzinu 98 oktanů a 28,60 Kč u motorové nafty. Tyto průměrné ceny se poté násobí průměrnou spotřebou auta tak, jak je uvedená v jeho technickém průkazu. Pokud jedete vlastním automobilem, proplatí vám k tomu zaměstnavatel navíc také náhradu za opotřebení.

Tuzemské stravné

Protože ceny jídel a nealkoholických nápojů se oproti loňsku zvedly, musela se zvýšit i navrhovaná sazba stravného. Vyhláška se tedy musela i letos pozměnit, aby finanční náhrady odpovídaly nákladům. Zaměstnancům v podnikatelské sféře za každý den pracovní cesty náleží stravné v různé výši podle toho, jak dlouho cesta trvá. Pokud je to mezi 5 až 12 hodinami, náhrada je ve výši 72 Kč, 109 Kč, trvá-li pracovní cesta 12 hodin až 18 hodin a stravné na cesty delší než 18 hodin činní 171 Kč. O něco vyšší náhrady budou čekat na zaměstnance státní a příspěvkové sféry. Výše uvedená čísla pro ně představují spodní hranici, dostat mohou až o desítky korun navíc. Při pracovní cestě delší než 18 hodin mohou dostat až 205 korun.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.