Šipka

Česko se připravuje na převratné změny v daních z příjmů

3. 8. 2017

Českou republiku čeká v horizontu několika let daňová revoluce. Ministerstvo financí slibuje balík změn, které stávající legislativu zcela obnoví.

Zcela nový zákon o daních z příjmů by měl být připraven do letošního podzimu a součástí balíku změn bude i dílčí úprava stávající legislativy.

Už příští rok by přitom měly začít platit některé novinky – například další zvýšení slevy na druhé, třetí a další vyživované dítě a to v řádech stokorun. Změnou projde i danění nízkých příjmů ze závislé činnosti srážkovou daní. To znamená, že odpadne povinnost podávat daňové přiznání, pokud bude mít jedinec kromě příjmů od zaměstnavatele jiný výdělek za závislé činnosti pouze do výše 2500 korun. Takových drobných změn je nachystáno více, více než tyto dílčí je ale očekávaná revoluční změna, která se dotkne všech.

Zcela nový systém daní

Do září letošního roku se ministerstvo pokusí předložit zcela nový zákon o daních z příjmu, který by pak nové vládě stačilo už jen zařadit do platné legislativy. Nabýt účinnosti by mohl už v lednu 2020. Tento zákon se nesnaží upravit platnou legislativu, ale vytvořit zcela nový daňový systém. Současný předpis má původ v roce 1992 a všechny dílčí změny a výjimky a novely z něj dělají nesmírně dlouhou a zmatečnou záležitost. Vzniká tak zbytečná zátěž jak pro plátce, tak pro úřady. Nový zákon bude cílit na zjednodušení, uživatelsky příjemnější zákon a vytvoření integrovaného systému pro správu daní.

Integrovaný systém by měl vše zjednodušit

Hlavní výhodou integrovaného systému bude to, že daně a pojištění vyřídíte na jednom místě. Je to velmi ambiciózní projekt, u kterého se předpokládá nutnost náročného technického zajištění, které nevznikne ze dne na den. Vzniknout by měl i elektronický finanční úřad, díky kterému by bylo možné řešit vše z domova. Nový zákon nebude zatím obsahovat přesně stanovené sazby. Skládat se bude ze dvou částí – zákona a katalogu výjimek. Zákon tak bude ve své základní, „čisté“ formě a bude jen na uvážení nové vlády, které z katalogu výjimek uvedou v platnost.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.