Šipka

Spotřební daně

11. 5. 2017

Spotřební daně platí státu její plátci, tedy pověřené fyzické či právnické osoby, vybírá se ale přitom od spotřebitele. Je to tedy takzvaná nepřímá daň. Vztahuje se na alkoholické a tabákové výrobky, pohonné hmoty a minerální oleje. Tato daň je častou položkou na seznamu pokusů o daňové úniky, protože se jedná o opravdu vysoké částky. U konečného produktu může spotřební daň navýšit cenu i o více než 50 %.

Důvody pro vysokou daň

Spotřební daň je jedním z nejvýznamnějších příjmů do státní pokladny a vybírá se hlavně ze dvou důvodů. Prvním je právě navýšení rozpočtu a druhým snaha omezit poptávku po výrobcích, na které je daň uvalena. Je to proto, že sem spadá zboží, které je škodlivé zdraví občanů – alkohol a tabákové zboží – a daň může pomoci omezit jejich spotřebu. S tím se ostatně váže i první důvod, protože peníze se spotřební daně stát mimo jiné musí vynakládat na léčení spotřebitelů, kteří v závislosti na výše uvedených návykových látkách onemocněli.

Shrnutí:

Kdo: spotřebitel, skrz pověřené plátce daně
Kdy: spotřebitel ji pocítí při nákupu, plátci daně se hlásí nejpozději do prvního dne uvedení výrobku na náš daňový trh u Celní správy.
Kolik: záleží na ceně výrobku

Další informace o spotřebních daních.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.