Šipka

Změny ve spotřebních daních od roku 2021

18. 1. 2021

V rámci schváleného daňového balíčku na rok 2021 došlo také k řadě změn v oblasti spotřebních daní, tedy daní, jenž se uplatňují na prodej a používání vybraného zboží jako např. alkohol, tabák a energetické produkty jako jsou motorová nafta a benzín. 

O 1 Kč na 1 litr se snižuje spotřební daň z motorové nafty. Cílem tohoto snížení je podpora dopravního sektoru a zvýšení jeho konkurenceschopnosti. Pozitivní vliv by tato změna měla mít dle slov ministerstva financí v celé ekonomice, protože cena za dopravu vstupuje prakticky do celé produkce všech ostatních sektorů ekonomiky.

Téměř tradicí se stala změna v oblasti spotřební daně z tabáku. Každoročně totiž dochází k jejímu nárůstu s cílem zlepšit boj proti závislostem. Letošní změny vyšly z požadavků mezinárodních organizaci OECD a WHO, opakovaných žádostí českého ministerstva zdravotnictví i dlouhodobých cílů vlády v boji za udržení veřejného zdraví. Postupně by se měly dále zvyšovat sazby daně ze surového tabáku i zahřívaných tabákových výrobků minimálně do roku 2023, aby se tyto komodity staly méně dostupnými.

Další důležitou změnou v oblasti spotřebních daní od roku 2021 je umožnění, aby pivo, u něhož byla již odvedena spotřební daň, mohlo být v odůvodněných případech vráceno zpět do režimu podmíněného osvobození od daně, a to za účelem likvidace či přepracování piva. Pivovarům tak díky tomu vznikne nárok na vrácení odvedené spotřební daně. A díky tomu budou o něco méně tratit např. na současném nouzovém stavu, kdy je díky restrikcím omezena nebo zcela zakázána řada podnikatelských činností.

Máte zájem o podporu v oblasti daňového poradenství? Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 18.1.2021

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.