Šipka

Změny v nebankovních půjčkách

9. 7. 2018

Na konci května vyprší lhůta pro poskytování nebankovních půjček bez licence od České národní banky. Jak zjistit, kdo již povolení od ČNB má a kdo nikoli?

Počet společností poskytujících nebankovní typy úvěrů v minulých měsících výrazně klesl z několika tisíc na stovku. Úvěr u banky splácelo v době průzkumu České bankovní asociace 44 % respondentů, 66 % respondentů pak mělo úvěr u nebankovního poskytovatele. O pokles se zasloužil zejména nový zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru účinný od 1. prosince 2016, dle něhož musí nebankovní poskytovatel spotřebitelských úvěrů disponovat počátečním kapitálem alespoň 20 000 000 Kč a také licencí od České národní banky.

Česká národní banka se tak stala regulátorem nebankovních úvěrů, na které dosud dohlížela Česká obchodní inspekce. Bude tak moci kontrolovat subjekty s udělenou licencí a prověřovat schopnost klientů splácet úvěry.

Na konci května vyprší přechodné období v němž bylo umožněno poskytovat úvěry bez přidělené licence. Toto přechodné období se však týkalo pouze společností, které zažádaly o udělení licence zavčasu, tedy do února minulého roku. Již nyní jsou však známi hříšníci, kteří se dopustili porušení zákonné povinnosti a proto následně padla první pokuta v řádu půl milionu korun.

Kdo licenci do konce května nedostane, měl by poskytování úvěrů přerušit. „Může se stát, že ČNB společnosti vytkne například chybné procesy při posuzování bonity klientů, které společnost nestihne do konce května opravit. V tom případě může licenci obdržet později, například v červenci. V tomto mezidobí ale nesmí poskytovat další úvěry a půjčovat peníze,“ vysvětluje Martin Šváb, ředitel právního oddělení Provident Financial.

Jak vybrat vhodného poskytovatele?

Na trhu však i přes vysoké pokuty stále narazíme na nepoctivé poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Před přiklepnutím úvěru je vhodné se informovat, zda má poskytovatel platnou licenci od ČNB. Seznam společností najdete v online registru České národní banky na webové adrese https://apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB07.INTRO_PAGE?p_lang=cz

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.