Šipka

Zálohy za zdravotní a sociální pojištění se zvýší

8. 2. 2017

Drobné podnikatele na začátku roku nebudou provázet zrovna šťastné zprávy. Ti z nich, kteří si musí platit minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění, budou letos vytahovat z peněženky o něco více a rozdíl to nebude zrovna nejmenší.

Měsíční platby minimálních záloh za pojištění se budou v tomto roce poměrně výrazně zvyšovat. Děje se to sice běžně každý rok, letošní změna bude oproti těm minulým přeci jen o něco větší. Za celý rok by to dohromady mohlo představovat více než 2000 korun. Sazba se přitom vypočítává stále stejně, jejím základem je ale průměrná mzda, která letos vzrostla více než obvykle. Princip pro výpočet je jednoduchý – u zdravotního pojištění činí záloha 13,5 % z poloviny průměrné mzdy a u sociálního 29,2 % ze čtvrtiny průměrné mzdy. Kromě navýšení částky je důležité také pohlídat si termíny plateb, abyste se vyvarovali případným sankcím.

Proč budou zálohy výrazně vyšší?

Zálohy se vypočítávají z průměrné mzdy. Podle vyhlášky se vypočítává každý rok nově, násobením všeobecného vyměřovacího základu se speciálním koeficientem. Základ za loňský rok je 27 156 korun a koeficient pro výpočet 1,0396. Průměrnou mzdu pro rok 2017 můžeme spočítat vynásobením těchto čísel a získáme částku 28 232 korun. Stejně snadno se dá vypočítat i nárůst oproti loňsku, který je 1226 korun. Rozdíl mezi dvěma předchozími roky byl přitom přibližně třikrát menší.

Ne každý platí stejně

Hrubý zisk hraje při vypočítávání záloh rozhodně roli. Rozumí se tím rozdíl, mezi ročními příjmy a výdaji. Valná většina osob samostatně výdělečně činných má roční hrubý zisk menší nebo stejný, jako je průměrná mzda. Ti platí nejnižší možné zálohy, společně s podnikateli, kteří svou činnost teprve v tomto roce zahájili.
Pokud váš hrubý zisk přesáhne výši minimální mzdy, zálohy se vám zvýší přiměřeně zisku. Úplně jiná je pak situace pro ty, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost, jejich zálohy jsou vůbec nejnižší.

Pohlídejte si termíny

Abyste se vyhnuli kromě běžného navýšení ještě sankcím, doporučujeme hlídat důkladně termíny plateb. Protože většina podnikatelů má tyto zálohy nastavené jako trvalý příkaz, překontrolujte a změňte také částky, které už v letošním roce nebudou odpovídat. U zdravotního pojištění se platí už za leden, tedy nejpozději do 8. února. Případné zpoždění by vás mohlo stát až tisíce korun navíc. U sociálního pojištění není potřeba tolik chvátat, protože až do měsíce, kdy jste odevzdávali loňský přehled, platíte stále stejnou částku. Pro většinu živnostníků to znamená konec dubna a platbu nové zálohy v květnu. Pozor ale, zálohy jsou běžně splatné do 20. dne následujícího měsíce, což letos vychází na sobotu, proto dávejte pozor i na takové drobné zádrhely. Ušetříte si tím starosti i peníze.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.