Šipka

Zálohy na pojištění narostou i v tomto roce

18. 1. 2018

Některé novoroční tradice nejsou tak příjemné jako jiné. Mezi ty neoblíbené patří určitě i navyšování minimálních záloh na pojištění pro živnostníky.

Drobní živnostníci už vědí, na co se mají začátkem roku připravit. Stát vždy oznámí navyšování minimálních záloh na pojištění. Letos bude tato změna ještě o něco více nepříjemná, než loni, kdy bylo navyšování minimální. V roce 2018 si živnostníci budou muset sáhnout podstatně hlouběji do kapsy, což je ale zároveň dobrá zpráva. Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění se totiž vypočítávají z průměrné mzdy, což znamená, že ta významně vzrostla.

Téměř tři tisíce navíc

Průměrnou mzdu, ze které se zálohy odvozují, stanovuje vždy na začátku roku stát. Pro rok 2018 se vyšplhala na 28 979 korun – jedná se o loňskou průměrnou mzdu, vynásobenou koeficientem 1,0612. Nárůst je tedy vcelku výrazný. Zatímco mezi roky 2015 a 2016 byl jenom necelých čtyři sta korun, letos činí rozdíl více než 1700. S tak extrémním nárůstem průměrné mzdy přichází bohužel také vyšší zálohy. Letos se dohromady dostanou někteří blízko k hranici tří tisíc korun navíc.

Jak zálohy vypočítáte?

Postupy pro výpočet zůstávají stále stejné. Zdravotní pojištění má minimální zálohu 13,5 % z poloviny průměrné mzdy (tedy z necelých 14 500 korun) a sociální pojištění je měsíčně 29,2 % ze čtvrtiny průměrné mzdy (tedy ze základu přibližně 7 245 korun).

Nejnižší zálohy platí osoby samostatně výdělečně činné, které v daném roce teprve zahájily své podnikání a poté podnikatelé s hrubým ziskem nižším než je průměrná mzda. Od tohoto minima se pak odvíjí zbytek – kdo si vydělá víc, ten musí také platit vyšší zálohy. Hrubý zisk ovšem můžete snížit díky paušálům, nezapomínejte na to tedy při výpočtu.

Trochu jiné podmínky mají také ti, kteří podnikají stranou svého běžného zaměstnání a jedná se jen o vedlejší činnost. Těmto se zálohy zvyšují pouze na 876 korun měsíčně, oproti loňsku tedy o 51 korun.

Oproti tomu zdravotní pojištění je podstatně jednodušší. Nemusíte nic počítat, ani průběžně hlídat, pojišťovna sama vám vypočítá výši záloh na zdravotní pojištění podle vašich výdělků a zaplatíte je jednorázově až na začátku roku 2019.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.