Šipka

Svěřenským fondům končí dvojí zdanění

31. 5. 2017

Novela zákona by měla ovlivnit daně svěřeneckých fondů. Dvojí zdanění by je tak mělo přestat znevýhodňovat oproti ostatním podnikům.

Většina podniků platí srážkovou daň jen jednou a to při vyplácení zisku. Svěřenecké fondy mezitím byly v tomto ohledu znevýhodněné, což ovšem s novelou zákona, která byla nedávno schválena, končí. Účinnosti nabude ještě během letošního roku. Dosud totiž v případě, že byl vlastníkem firmy svěřenecký fond, musely být zdaněny dividendy a následně ještě při vyplácení příjemcům provedeno druhé zdanění.

Srážková daň

Srážková daň představuje zvláštní formu daňového odvodu, při kterém daň neodvádí poplatník ale plátce daně. Jinými slovy, daňová povinnost je sražena poplatníkovi již při výplatě peněz a srážku provede ten, kdo zdanitelnou částku následně vyplácí. Takto zdaněný příjem už dále nenavyšuje základ daně.

Podle asociace pro podporu a rozvoj svěřeneckých fondů to bude pro českou ekonomiku pozitivní krok, protože pomůže zabránit nepříjemné situaci, ve které některé podniky při přechodu mezi generacemi krachují. Velkou výhodu bude takový krok představovat tedy hlavně pro rodinné firmy a případy, ve kterých se firmy předává z rodiče na dítě. Dividendy budou díky novele od daně osvobozeny, pokud bude dceřiná firma, která je vyplácí svou formou odpovídat s.r.o., a.s. nebo družstvu. Zároveň musí sídlit v Evropské unii, Švýcarsku, Norsku, na Islandu nebo v Lichtenštejnsku a majetkový podíl, svěřeneckého fondu musí dosahovat minimálně 10 procent základního kapitálu. Pro rodinné příslušníky zakladatele ale tato výhoda neplatí. Osvobození se týká jen dividend mezi mateřskou a dceřinou společností.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.