Šipka

Studenti mají právo na slevy na dani

14. 2. 2018

Studenti si často musí přivydělávat, aby si mohli dovolit studium na vysokých školách, nebo aby si mohli dovolit také nějakou tu zábavu. Protože je to pro ně náročné, mají nárok na daňovou úlevu.

Práce při studiu je prvním krokem k osamostatnění mladých dospělých a často také nezbytnost, která jim umožňuje studia dokončit. Protože při práci musí ještě chodit do školy a je to pro ně časově náročné, rozhodli zákonodárci, že studenti mají právo na větší slevu z daně z příjmu než běžní poplatníci. Mládež do 26 let věku, která se průběžně připravuje na zaměstnání, může nárokovat slevu, která ovšem nemá vliv na sociální a zdravotní pojištění

Sleva pro všechny

Nárok na slevu mají všichni studenti do 26 let, bez ohledu na to, zda pracují jako běžní zaměstnanci, na zkrácený úvazek, podnikají nebo mají uzavřenou dohodu o provedení práce. Sleva snižuje daň z příjmu fyzických osob, platí tedy samozřejmě jen pro studenty, kteří generují nějaký příjem. Pokud jsou zaměstnaní, podepíšou u svého zaměstnavatele prohlášení k dani. To lze podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele i když student pracuje souběžně pro více lidí. Pokud ale během roku postupně vystřídá více zaměstnavatelů, může prohlášení podepsat u každého z nich. Mzdovým účetním je potřeba doložit potvrzení o studiu a naposledy lze slevu uplatnit pro měsíc dovršení 26 let věku.

Potvrzení od zaměstnavatele

Systém funguje tak, že studentům se nevypočítává daň z příjmu z hrubé mzdy, ale ze superhrubé mzdy. Slevu lze uplatnit i když studenti pracují jen část roku. V tom případě jim náleží poměrná sleva. Sleva může způsobit, že student nebude muset platit žádnou daň z příjmu a může si tak své příjmy užít v jejich plné výši. V případě že student uhradil daň z příjmu fyzických osob, ale slevu neuplatnil, vznikne na konci roku během ročního zúčtování nárok na daňový přeplatek. Roční vyúčtování má na starost při splnění zákonných podmínek zaměstnavatel, pokud student podává přiznání sám a vykonával závislou činnost, musí si od všech všech zaměstnavatelů vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech. Studentům vlivem studentské slevy nikdy nevzniká daňový bonus – tzn. pokud by byla sleva vyšší než vypočtená daň, neznamená to, že by jim byl rozdíl proplacen.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.