Šipka

Splácení hypoték může přinést úspory na daních

16. 11. 2017

Nejedná se sice o plošné pravidlo, plátci některých druhů hypotéky ale budou moci ušetřit na daních.

Necelých patnáct procent domácností, tedy domů nebo bytů, je v současné době v České republice zatíženo hypotékou. Ti, kdo ji splácejí, by měli vědět, že platba hypotéky i stavebního spoření se dá odečíst z daňového základu pro daň z příjmů. Pozor ale, neplatí to pro všechny hypotéky, které splácíte. Tato výjimka se ovšem vztahuje jen na místo vašeho trvalého bydliště, či bydliště druhého z manželů, dětí, rodičů či prarodičů. Odečet je možné také provést i z úvěru na rekonstrukci nebo koupi pozemku, na kterém ovšem podle podmínek musíte nejpozději do čtyř let začít stavět.

Některé věci se odečítat nedají

Do odečitatelných položek mnoho věcí zařadit nelze – jsou to například úroky z hypoték na rekreační objekty, jako jsou v tuzemsku velmi oblíbené chaty a chalupy. Stejně tak nelze odečítat úroky z úvěrů na prostory určené k pronájmu nebo podnikání. Ty ale můžete na druhou stranu zahrnout do daňově uznatelných výdajů. Pokud se jedná o spojení dvou funkcí – tedy například trvalé bydliště, ve kterém pronajímáte spodní patro jiným nájemníkům, či ho využíváte jako prostory třeba pro vlastní obchod, kadeřnictví nebo kancelář, musíte úroky rozdělit poměrným způsobem.

Úlevy mohou být opravdu vysoké

Úvěry můžete také sčítat dohromady, takže z daňového základu lze tímto způsobem odečíst až 300 000 korun ročně. Stejně jako hypotéku můžete ze základu daně odečíst i některé další položky – životní a penzijní pojištění, darování krve, poplatky za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání a některé dary. Všechny tyto odečitatelné položky nesníží daň jako takovou, sníží ale základ, ze kterého se daň vypočítává. Daň z příjmu fyzických osob se sníží ve výsledku o 15 % z částky, kterou odečtete, tedy v případě hypotéky z úroků.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.