Šipka

Snižování nákladů při nákupu v cizině

8. 8. 2018

Jak lze snížit náklady, když nakupujete v cizině? Víte, že můžete žádat o vrácení DPH?

Pokud zaplatíte DPH v členských státech EU (kromě těchto 28 států to platí také pro Kanadu nebo Norsko), můžete ji získat zpět. DPH, kterou uhradíte v těchto státech, si nemůžete uplatnit v českém přiznání. O tuto daň i přesto nemusíte přijít. Každá česká firma, která není k DPH v příslušné zemi registrována, trvale zde nepodniká a nemá zde pobočku ani sídlo, má nárok na vrácení této daně. Nárok na vrácení daně může být uplatněn za obdobných podmínek, za nichž má plátce nárok na odpočet daně v tuzemsku. Je to výhodou například pro exportéry (vývoz se za podnikání na území země, kterou zásobují, nepovažuje).

Podmínkou je, aby ten, kdo o vrácení daně žádá, měl v pořádku všechny doklady a účtenky, které platbu DPH v cizině potvrzují a aby byly k příslušné žádosti přiloženy. Částka musí být vyšší než 50 eur za rok. V případě, že je DPH ze zaplacené částky vyšší než 400 eur, podnikatelé mohou o její vrácení žádat vícekrát za rok (maximálně však 4x, tzn. jednou za čtvrtletí). Žádost o vrácení daně musí být podána nejpozději do 30. září 2018. Bližší informace můžete najít v §82 zákona o DPH.

Vrácení zahraniční DPH se vyplatí hlavně podnikatelům a firmám, jejichž zaměstnanci cestují často do zemí EU, využívají hotelových služeb a aktivně zde obchodují. Jsou zde ale výjimky, ze kterých se DPH nevrací. Ze žádné země nedostanete zpět DPH, kterou jste zaplatili za zábavu, alkohol, dárky, starožitnosti či užité umění. Mnoho členských států vám nevrátí DPH ani z jídla či nápojů.

Máte zájem o tuto službu nebo jinou informaci? Kontaktujte nás.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.