Šipka

Sjednocené náhrady v případě úrazu pro nezaměstnané

8. 5. 2018

Ve Sněmovně se momentálně řeší možnost sjednocení náhrad při nemoci nebo po úrazu pro nezaměstnané.

Lidé, kteří skončili vinou pracovního úrazu nebo nemoci z povolání v evidenci pracovního úřadu, dostávají náhrady, které jim mají pomoci finančně se se situací vyrovnat. Doposud některým náhrada klesala, v závislosti na tom, u které pojišťovny byl jejich zaměstnavatel pojištěný. Sněmovna momentálně řeší jak náhrady sjednotit tak, aby byly náhrady pro všechny spravedlivé a stabilně vysoké.

Novela zákoníku práce by měla smazat rozdíly ve finančních náhradách. Základem pro tuto debatu je pozměňovací návrh Víta Kaňkovského za KDU-ČSL. V současné době zaměstnavatelé mají na výběr mezi dvěma komerčními pojišťovnami, Českou pojišťovnou a Kooperativou. První jmenovaná stanovuje náhradu u nezaměstnaných podle aktuální minimální mzdy, což znamená, že po každém zvýšení nejnižšího výdělku se snižuje. Druhá jmenovaná se řídí podle minimální mzdy v době, kdy byl důsledkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání zaměstnanec zařazen mezi uchazeče o práci. Náhrady pro pojištěnce Kooperativy jsou tak stabilní.

Kaňkovského návrh by situaci lidí, kteří si našli práci, ale ztratili ji ze zdravotních důvodů, řešil tak, že by se podle jeho pozměňovacího návrhu vycházelo z původní výše minimální mzdy. Tak by všem bez ohledu na pojišťovnu připadal nárok na stabilně velkou náhradu, jejichž výše by se neměnila v závislosti na aktuální minimální mzdě.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.