Šipka

Rok od zavedení příspěvku na stěhování. Máte na něj nárok?

12. 11. 2017

Nedávno uběhl první rok od zavedení příspěvku na stěhování za prací. Jen málo lidí ale této výhody využilo.

Za účelem snižování nezaměstnanosti se snaží úřady přijít s různými benefity, které nezaměstnaným ulehčí shánění nové práce. Od loňského roku se mezi tyto výhody řadí také příspěvek na stěhování za prací. Zažádat o něj může každý, kdo si našel práci mimo místo svého trvalého bydliště, minimálně však ve vzdálenosti 50 kilometrů a v rámci České republiky. Smlouva v novém zaměstnání přitom musí být uzavřena alespoň na půl roku nebo na dobu neurčitou. Během posledního roku získalo tuto jednorázovou finanční injekci 70 ze 175 zájemců.

Podmínky jsou kromě výše uvedených následující:

 • uchazeč o zaměstnání vedený v evidenci Úřadu práce ČR nepřetržitě déle než pět měsíců,
 • uchazeč o zaměstnání, kterému bezprostředně před vstupem do evidence skončil pracovní poměr v důsledku hromadného propouštění,
 • zájemce o zaměstnání vedený v evidenci zájemců o zaměstnání, na něhož se vztahuje hromadné propouštění zaměstnanců oznámené Úřadem práce,
 • uchazeč o zaměstnání, jemuž (podle posouzení úředníků) nebude možné s ohledem na jeho kvalifikaci, praxi, věk, péči o dítě nebo zdravotní stav možné zprostředkovat zaměstnání v místě bydliště.

Nárok na příspěvek není garantovaný zákonem. Vše záleží na schválení žádosti, která se předkládá na odpovídajícím krajském úřadu práce. Doložit se musí adresa původního pobytu, pracovní smlouva a smlouva z nového bydliště. Všechny tyto skutečnosti posoudí komise úřadu práce a na jejich základě může příspěvek schválit. Pozor ovšem – kdo v novém zaměstnání nevydrží alespoň půl roku, bude muset část příspěvku vrátit.

Příspěvek na dojíždění

Už od dubna roku 2016 je k dispozici také příspěvek na dojíždění do zaměstnání, který se může vyšplhat až na 3500 korun měsíčně. Také pro něj platí různé podmínky, které žadatel musí splnit. Vzdálenost mezi domovem a zaměstnáním musí být alespoň 10 kilometrů, ovšem nikoli v rámci stejné obce a nikoli mimo území České republiky. Příspěvek, ze kterého můžete platit jak lístky do hromadné dopravy, na vlak či benzín do vlastního vozu, dostanou uchazeči, kteří si v místě bydliště ze závažných důvodů práci sehnat nemohou, nebo jsou v evidenci pracovního úřadu už déle než 5 měsíců.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.