Šipka

Půlroční prázdniny pro OSVČ v placení minimálních záloh

24. 3. 2020

Vláda na svém jednání v pondělí 23.3.2020 schválila odpuštění minimálních záloh na sociálním a zdravotním pojištění na období od března do srpna 2020. Toto opatření má za cíl zmírnit následky krize, která souvisí se šířením nového koronaviru, zejména pro drobné podnikatele. Ministerstvo financí uvedlo, že toto opatření se dotkne více než 500 tisíc OSVČ, které mají svůj příjem výhradně z podnikatelské činnosti.

Vláda si klade za cíl tímto stabilizačním opatřením ochránit především ty nejmenší OSVČ, pro které je současná situace prakticky likvidační. Osoby samostatně výdělečné činné nebudou muset platit v době od března do srpna minimální měsíční zálohy na sociální pojištění. Do nároku na důchod by se měla tato doba počítat jako vyloučená, tedy stejně jako např. v případě nemoci.

Stejně tak bude odpuštěna záloha na zdravotní pojištění v minimální výši a na stabilizaci ekonomiky v důsledku pandemie by se podle ministryně financí měly podílet pojišťovny, které jsou v přebytku. Otázkou ale zůstává, jak se tuzemské pojišťovny a cely systém zdravotnictví vypořádá s následky pandemie nového koronaviru a hlavně s výpadkem příjmů od OSVČ. Podnikatelům by ušetřené peníze měly pomoci se vypořádat se škodami, které způsobuje pandemie. Celkově by tak podnikatelé, kteří mají podnikání jako hlavní činnost, mohly ušetřit bezmála 30 000 Kč. Vládní návrh by měla v úterý 24.3.2020 projednat Poslanecká sněmovna.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.