Šipka

Poslední vlna EET bude účinná pravděpodobně od jara 2020

17. 6. 2019

Celkem po pěti pokusech dospěla Poslanecká sněmovna k závěrečnému hlasování o novele zákona o EET. Tímto došlo k rozšíření EET na další obory podnikání. Nově tedy bude povinnost vykazování EET mj. pro řemeslníky. Celkem bylo EET k závěrečnému hlasování podpořeno 102 poslanci, což je o 6 více než bylo potřeba.

Novela zákona o EET rozšiřuje obory, jichž se dotkne nově EET. Podle ní budou muset nově vykazovat svoje tržby řemeslníci, zdravotnická zařízení ale i zemědělci.

Ministryně financí Schillerová z ANO uvedla, že by se zavedením EET do dalších oborů mělo narovnat podnikatelské prostředí, protože EET bude už platit pro všechny podnikatele bez rozdílu.

Spolu s novelou zákona o EET se některé služby jako vodné a stočné přesunou do desetiprocentní sazby DPH, která bude nově platit i pro elektronické a audioknihy. Dále se navýší limit pro hotovostní platby pro vykazování EET bez připojení k internetu z 200 tisíc na 600 tisíc Kč.

K nelibosti ministryně financí nebude EET podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb v termínu od 18. do 24 prosince, a to v takové provozovně, kde se uskutečňuje pouze tato činnost. Proti zavedení se opět zvedla vlna nevole u řemeslníků, kteří se netají tím, že náklady na pokladnu a vše co s EET souvisí budou promítat do cen služeb.

Předlohu zákona nyní dostane k projednání Senát. Očekává se, že návrh zákona se vrátí zpět do Poslanecké sněmovny. Mistryně financí odhaduje účinnost někdy na jaro 2020, dříve se to kvůli legislativnímu procesu pravděpodobně nestihne.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.