Šipka

Porodné v roce 2018 – kdo má nárok a kolik dostanete?

26. 2. 2018

Když se narodí miminko, je každá pomoc vítaná. Přebalovat za vás sice nikdo nebude, stát vám ale může přiznat porodné, abyste měli na plenky.

Nové miminko v rodině je nádherná událost, přináší s sebou ale také mnoho starostí. Kromě toho, že novopečení rodiče se v noci příliš nevyspí, je starost o novorozence také velmi finančně náročná, protože vyžaduje spoustu nových věcí a potřeb a pro rodinu se může jednat o velké výdaje. Proto je obzvlášť pro rodiny s nižšími příjmy vyhrazena speciální dávka podpory, zvaná porodné. Nárok na něj mají čerstvé matky i osoby, které zrovna přijaly dítě do trvalé náhradní péče.

Kdo má nárok?

Nárok na porodné už nemají všechny novopečené matky, jak tomu bylo dříve. Dnes náleží jen maminkám jejichž čisté měsíční příjmy nepřevyšují 2,7 násobek životního minima. Nepočítá se do toho ani přídavek na dítě, ani rodičovský příspěvek. Porodné se vyplácí jednorázově ve výši 13 000 korun v případě prvního dítěte, 10 000 v případě druhého potomka. Na další děti už se porodné nevyplácí, možná také z důvodu, že se předpokládá, že v té době už rodina vlastní základní vybavení pro péči o novorozence od předchozích dětí. Částky jsou přiřazeny podle pořadí dítěte – pokud jste u prvního nežádali nebo nedosáhli na podporu, neznamená to, že pro druhé dítě dostanete 13 tisíc, stále platí částka 10 tisíc. Rodiče dvojčat a vícerčat mají nárok na 23 000 korun.

Žádost podejte na úřadu práce

O porodné se dá zažádat i zpětně, až do prvních narozenin potomka. Žádá se o něj na krajské pobočce úřadu práce v místě trvalého bydliště. V případě vlastního potomka stačí čtyři doklady – občanský průkaz, rodný list dítěte, výkaz o výši čtvrtletního příjmu a vyplněný formulář se žádostí, který můžete stáhnout s internetu nebo vyzvednout na místě. V případě dítěte v náhradní trvalé péči je potřeba ještě soudní rozhodnutí o svěření do péče.

Přisuzuje se osobám bez ohledu na to, zda jsou zaměstnanci nebo OSVČ, je potřeba jen doložit příjmy z předešlých let. Pro děti narozené do konce šestého měsíce roku 2018 se musí předložit výdělky za rok 2016, pro děti narozené v druhé polovině roku pak výdělky za rok 2017. Při neschopnosti je doložit se porodné vypočítává prostě z průměrné mzdy.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.