Šipka

Pokuty za porušení povinnosti EET už jsou milionové

24. 1. 2018

Stačilo několik měsíců a již se prokázalo, že EET minimálně v některých ohledech rozhodně funguje. Kromě množství účtenek se totiž rozdalo také hodně pokut.

Zavedení EET bylo velmi kontroverzním krokem, o kterém se v minulém roce mluvilo téměř nepřetržitě. I přes protesty ze strany podnikatelů je nutné říci, že technicky a právně proběhlo zavedení EET plynule, bez výrazných problémů a zatím plní očekávanou funkci. A očekávané byly také pokuty za porušení povinnosti elektronicky evidovat transakce. Jen od loňského března do poloviny července rozdala finanční správa přes 900 pokut, v celkové hodnotě přesahující 7 200 000 korun.

Bez účtenky ani ránu

Kromě již výše uvedených pokut se řešilo ještě více než 3100 porušení ve správním řízení a v Praze byla jedna provozovna dokonce uzavřena na základě hrubého porušování. Podle všeho stále přibývá případů, ve kterých obchody a restaurace účtenky nevydávají a na vině může být i fakt, že v České republice neexistuje povinnost účtenku převzít – mnozí zákazníci tak na ni ani nečekají a když ji nedostanou, nevnímají to jako svůj problém. Hrozí tedy, že bude EET nadále ohrožovat poctivé podnikatele, zatímco nepoctiví si ze zákona o evidenci tržeb nic nedělají. Pozitivní je, že přestože obavy podnikatelů z krachu kvůli zavedení EET byly vysoké, podle statistik se neprojevilo zavedení nijak dramaticky a v důsledku EET muselo zavřít jen několik desítek obchodů.

Systém funguje, jen ještě nevíme jak dobře

Podle finanční správy je fungování EET výborné, ačkoli ještě nelze dopady přímo vyčíslit. Jaký vliv mělo zavedení systému účtenek, se zjistí až časem, až budou kromě průběžných hodnocení k dispozici i data za delší časové období a bude možné jejich srovnání. Mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro nicméně už nyní poznamenal, že EET se povedlo přinejmenším částečně eliminovat nekalé konkurenční výhody některých podnikatelů. Je jisté, že ze zvýšily daňové příjmy, do jaké míry za to ovšem stát vděčí EET nelze přesně říct, svůj podíl na tom mohou mít také tzv. kontrolní hlášení.

Již velmi brzy se spustí také třetí fáze EET programu, která se týká stánkového prodeje občerstvení, farmářských trhů a také služeb, konkrétně advokátních, účetních a lékařských. Spuštění třetí fáze je naplánováno na 1. březen tohoto roku.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.