Šipka

Peníze místo stravenek? Novela slibuje, že ano

15. 8. 2019

Novela zákona o daních z příjmů by mohla umožnit, aby zaměstnavatel krom stravenek nebo zajištění závodního stravování např. v jídelně vyplatil zaměstnancům přímo peníze.

Ministerstvo financí by rádo touto novelou umožnilo, aby místo příspěvku na stravenky zaměstnavatelé vypláceli přímo peníze a aplikovali na ně daňové zvýhodnění podle zákona o daních z příjmů.

Tato novinka by se měla stát alternativou k dnešnímu systému stravenek, který zůstane zachován beze změny ve stejné výši. Příspěvek, který zaměstnavatel poskytne svým zaměstnancům, zůstane pro zaměstnance osvobozeným od daně z příjmu i od pojistného zdravotního i sociálního.

Dnešním systém příspěvku na stravování je možné využívat dvojím způsobem. Zaměstnavatel buď pro své zaměstnance zajistí přímo stravu např. v rámci podnikové jídelny nebo jim poskytne poukazy a zaměstnanci si jídlo obstarají za ně sami. V obou případech je daňově uznatelná výše 55 % ceny jídla nebo hodnoty poukazu a zbylých 45 % si hradí zaměstnanci už sami.

Hlavním důvodem, proč spousta zaměstnavatelů, vůbec žádný příspěvek na stravování svým zaměstnancům neposkytuje, je vysoká administrativní náročnost. Vysoká administrativní náročnost není jen na straně zaměstnavatelů, ale také na straně podnikatelů, kteří stravenky za své zboží či služby přijímají. Poměrně zásadní je také výše provizí a poplatků přímo stravenkářským společnostem.

Odborovým organizacím se ale navrhovaná změna příliš nezamlouvá. Obávají se, aby novela neznamenala spíše rušení příspěvků na stravování. Naopak provozovatelé restaurací a jídelen už dlouho chtějí změnu dosavadního systému, protože provize za výměnu stravenek za peníze se u stravenkářských společnostní pochybují ve výší 5-7 % hodnoty poukazů. Řada provozovatelů tak na stravenky doplácí ze svých marží. Není divu, že mnozí restauratéři přijímají stravenky jen z důvodu konkurenceschopnosti na trhu.

Pokud novela zákona o daních z příjmů a tím i další varianta příspěvku na stravování projde, troufáme si říci, že řada zaměstnavatelů přejde z papírových či elektronických stravenek na peněžní příspěvek. Ministryně financí Schillerová sdělila, že bude na svobodném rozhodnutí zaměstnavatele, zda poskytne svým zaměstnancům příspěvek na jídlo, stravenku nebo přímo peníze.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.