Šipka

Obchodníci s použitým zbožím mohou využít zvláštního režimu DPH

2. 6. 2021

Možnost využít zvláštního režimu DPH podle § 90 zákona o DPH mají plátci DPH, kteří obchodují s použitým zbožím, sběratelskými předměty, uměleckými díly a starožitnostmi.

Podle zákona je použité zboží definováno jako hmotný movitý majetek vhodný k dalšímu použití v nezměněném stavu nebo po opravě. Sběratelskými předměty jsou např. poštovní známky, výplatní známky či kolky, sbírky a sběratelské předměty zoologického, botanického či jiného zájmu. Uměleckými díly jsou obrazy, malby, původní rytiny, tisky, původní plastiky či sochy, nástěnné textilie. Starožitnostmi jsou jiné předměty než umělecká díla či sběratelské předměty, pokud jejich stáří převyšuje 100 let.

Podstatou tohoto režimu je fakt, že DPH se vypočítává a odvádí pouze z přirážky, kterou je rozdíl mezi prodejní cenou a pořizovací cenou zboží. Obchodníci totiž zboží velice často nakupují od neplátců, kdy nemají nárok na odpočet DPH. Základem daně je už zmíněná přirážka snížená o daň z přirážky. V praxi se může lehce stát, že tento rozdíl je záporný. Základ daně je pak nula a DPH se z transakce neodvádí.

Uveďme si jednoduchý příklad. Obchodník zakoupí ojetý vůz za 100 000 Kč a splnil podmínky uplatnění zvláštního režimu pro použité zboží. Toto auto prodal za 120 000 Kč. DPH odvede z přirážky 20 000 Kč, DPH bude tedy činit 3 471,07 Kč a základem daně bude 16 528,93 Kč. Kdyby nevyužil zvláštního režimu, DPH by bylo vypočítáno z částky 120 000 Kč a činilo by 20 826,45 Kč a základ daně by byl 99 173,55 Kč.

Na daňovém dokladu následně obchodník využívající zvláštního režimu DPH musí uvést údaj ve smyslu „zvláštní režim – použité zboží“ či „zvláštní režim – umělecká díla / sbírky“. Na daňovém dokladu nesmí být samostatně uvedena daň týkající se přirážky. Jedinou výjimkou je doklad o prodeji motorového vozidla osobě se zdravotním postižením. 

Vedení účetnictví obchodníka s použitým zbožím vyžaduje zvláštní nároky na evidenci koupeného zboží. Musí být přesně známo, za jakou cenu bylo nakoupeno a následně prodáno. Z tohoto se následně odvíjí výše DPH.

Máte zájem o podporu v oblasti personalistiky, zpracování mezd, daňového poradenství nebo vedení účetnictví? Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 2.6.2021

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.