Šipka

Novela zákona o nemocenském pojištění by mohla změnit dlouhodobé ošetřovné a otcovskou

12. 8. 2021

Poslaneckou sněmovnou byla schválena novelizace zákona o nemocenském pojištění, která by měla rozšířit možnost získání dlouhodobého ošetřovného a prodloužit otcovskou. Půjde-li další legislativní proces hladce, tedy schválení Senátem a podpis prezidenta, bude novela účinná od roku 2022.

Podle novely by o dlouhodobé ošetřovné bylo možné požádat už za předpokladu, že nemocný byl hospitalizován v zařízení lůžkové péče alespoň 4 kalendářní dny (dnes je podmínka 7 dnů). Požádat o dlouhodobé ošetřovné by mělo být možné do 8 dnů po skončení hospitalizace. Podle platného zákona se musí žádat v den, kdy je hospitalizace ukončena. Jedná-li se o ošetřovné při péči o pacienta, který vyžaduje paliativní péči, nemusí být podmínka hospitalizace dodržena.

Další změnou, kterou by měla novela zákona o nemocenském pojištění přinést, je rozšíření okruhu lidí, kteří mohou čerpat ošetřovné. Nyní mohou čerpat ošetřovné pouze osoby žijící ve společné domácnosti. Od roku 2022 by je mohli čerpat i blízcí příbuzní, kteří se budou o nemocného starat. U dítěte by to dle slov ministryně Maláčové mohla být např. babička nebo dědeček.

Novela by měla změnit i dávky otcovské poporodní péče, které se často říká zjednodušeně otcovská. V Poslaneckou sněmovnou schválené novele se počítá s prodloužením otcovské ze současného týdne na týdny dva. Změna by se měla dotknout i období, kdy je možné dávku čerpat. Nyní lze otcovskou čerpat v období 6 týdnů po narození. Nově by se mělo období prodloužit, pokud je dítě v období prvých šesti týdnů života hospitalizováno. Prodloužit by se mělo právě o dobu hospitalizace a otec by měl právo si dle Maláčové zvolit, zda bude čerpat otcovskou v prvních šesti týdnech po narození nebo až v šesti týdnech poté, co bude jeho potomek propuštěn z nemocnice.

Máte zájem o podporu v oblasti personalistiky, zpracování mezd, daňového poradenství nebo vedení účetnictví? Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 12.8.2021

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.