Šipka

Novela EET změní datum startu 3. a 4. fáze a přinese nový off-line režime evidence

25. 2. 2019

Poslaneckou sněmovnou prošla v prvním čtení navrhovaná změna zákona o EET. Tato novela upravuje start 3. a 4. fáze elektronické evidence tržeb. Přináší ale také změnu sazby DPH na nižší úroveň za stočné, vodné, odborné služby, ale také stravování.

3. a 4. fáze se týká podnikatelů z kategorie tzv. svobodných povolání jako jsou lékaři, právníci, účetní, ale i pneuservisy, autoservisy, zemědělci, dopravci, producenti potravin, nábytku, ošacení a strojů. Také se tato fáze týká pořadatelů kulturních a sportovních akcí. Spadají sem rovněž poskytovatelé tzv. osobních služeb např. prádelny, čistírny, kadeřnické a kosmetické služby, pohřebnictví apod. Tito všichni začnou evidovat své tržby přesně 6 měsíců poté, co vstoupí novela zákona o EET v platnost. Kdy to ovšem bude, není jasné.

Jak už bylo zmíněno výše, tak novela zákona také upravuje výši DPH. Z 21% sazby DPH spadnou do 10% kadeřnické a holičské služby, opravy jízdních kol, oděvů a jiných textilních výrobků. Stejné snížení sazby DPH by mylo být rovněž u prodeje točeného piva. Novela by měla dále DPH snižovat v oblasti stravovacích služeb a nealkoholických nápojů ze stávajících 15 % také na 10 %. Důvod tohoto snížení objasnila ministryně financí Schillerová slovy, že stejně jako při startu první fáze chce podnikatele podpořit snížením jejich daňového zatížení. Zároveň také dodala, že díky EET a i přes snížení sazby DPH v pohostinství se na daních vybralo za poslední dva roky více než v minulých letech.

Poslední novinkou, kterou projednávaná novela zákona obsahuje, je možnost, aby nejmenší podnikatelé evidovali své tržby v tzv. off-line režimu. Vydávali by účtenky z předtištěného bločku, který si vyzvednou na svém finančním úřadě zdarma. Nemuseli by tak pořizovat nové elektronické zařízení za několik tisíc korun. Navrhovaný off-line režim by nevedl k osvobození od EET, ale pouze by se jednalo o alternativu. Za nejmenší podnikatele by se pro princip off-line režimu považovali ti, kteří

 • jsou poplatníky daně z příjmu fyzických osob nebo poskytují zdravotní služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění bez ohledu na právní formu,

 • nejsou plátci DPH,

 • mají maximálně dva zaměstnance a

 • výše jejich hotovostních příjmů z evidovaných tržeb za posledních 12 po sobě jdoucích měsíců nepřesáhne 200 000 Kč.

Pokud budou chtít nejmenší podnikatelé využívat off-line režimu, musí o to požádat na finančním úřadu a doložit své příjmy. Každé čtvrtletí by pak měl být také povinnost oznámit příslušenému finančnímu úřadu výši tržeb evidovanou v tomto režimu.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.