Šipka

Nezapomeňte si zažádat o příspěvek na školkovné

16. 1. 2018

Pokud vaše dítě chodí do mateřské školy, máte nárok na slevu na dani, které se říká školkovné. Můžete tak ročně ušetřit několik tisíc korun.

Rodiče předškoláků vědí své o tom, že živit malé dítě není levná záležitost. Stát se jim snaží ulevit zavedením takzvaného školkovného – tedy ne přímou finanční dotací, ale slevou na dani. Na školkovné mají nárok rodiče všech předškolních dětí, kteří jsou zároveň plátci daně z příjmu. Sleva platí pro různé školky bez omezení, ať už se jedná o firemní, lesní nebo jazykovou školku či jesle nebo dětské centrum. Dítě sem ovšem musí docházet pravidelně alespoň na 6 hodin denně a být v kolektivu mimo vlastní domácnost. Věk není rozhodující faktor a slevu můžete uplatnit i v případě školy, na které se platí školné.

Více zaplatit, ale také větší slevy

Většina změn, které se v novém roce v oblasti daní a záloh odehrává, je spojená s průměrnou nebo minimální mzdou. Ty každý rok narůstají a s nimi i takové věci, jako třeba zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Na druhé straně ovšem tato změna neznamená jen nárůst výdajů, ale také nárůst různých úlev a slev, které můžete z daní uplatnit. Rodiče předškoláků si mohou polepšit až o několik tisíc korun a v příštím roce by se měla sleva nadále zvyšovat.

Sleva z daně z příjmů, která má sloužit jako příspěvek na školní docházku, se uplatňuje vždy v přiznání k dani z příjmu fyzických osob, což v podstatě znamená, že na počátku dubna nebo července letošního roku si může zažádat o slevu za uplynulý rok. Z daně si vždy můžete odečíst maximálně tolik, kolik za pobyt dítěte ve školce platíte. Maximální výše slevy na jedno dítě se rovná minimální mzdě stanovené pro dané zdaňovací období.

Kdo má na slevu nárok a jak zažádat?

Nárok na slevu má vždy jeden z rodičů, který žije s dítětem ve společně hospodařící domácnosti. Výjimku představují případy se střídavou péčí, protože v tom případě se vlastně jedná o dvě zcela oddělené samostatné domácnosti. Pokud v takovém případě platili školkovné oba rodiče, mají oba nárok na slevu. Potřeba je k tomu potvrzení školky o výši výdajů, tedy výši školného, které se v zařízení platí. Ve formuláři k daňovému přiznání najdete všechno potřebné v řádku 69a, který je označen jako „sleva na umístění dítěte“.

O školkovné samozřejmě nejsou ochuzeni ani zaměstnanci. Navíc na školkovné se nevztahují stejné podmínky jako na přídavky na děti, dosáhne na něj tedy i taková rodina, ve které mají oba rodiče vyšší než průměrné platy.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.