Šipka

Nárok náhradního volna

31. 7. 2018

Jsou dny, kdy potřebujete v pracovní době odejít z práce například k lékaři nebo si něco důležitého zařídit. Kdy si však můžete vzít náhradní placené volno a kdy ne?

Pokud se jedná o osobní překážky v práci, kam spadá například stěhování, svatba, hledání nového zaměstnání či pohřeb, jedná se o důvody, kdy by vás zaměstnavatel měl uvolnit z práce.

Jednou z možností je svatba. V případě, že se vdáváte, nebo ženíte, máte nárok na dva dny volna, ve kterých by se svatba měla uskutečnit a z nichž bude jen jeden den proplacen. Stejně tak pokud se vdává nebo žení jeden z vašich potomků nebo jeden z vašich rodičů, máte nárok na jeden den volna.

Další možností může být pohřeb. Pokud se jedná o pohřeb vašeho manžela, druha nebo dítěte, náleží vám jeden den volna v den pohřbu a k tomu ještě další dva volné dny. Jedná-li se o však o pohřeb sourozence, rodiče, tchýně a tchána, švagra či švagrové, snachy nebo zetě, pak máte nárok jen na jeden den volna. V případě, že pohřeb organizujete, dostanete ještě jeden den volna navíc.

Potřebujete-li jít k lékaři na preventivní prohlídku, vyšetření nebo očkování, které je spojeno s výkonem práce, máte nárok na náhradní volno pouze na dobu nezbytně nutnou (zahrnuje dobu strávenou v ordinaci lékaře, ale i čekání na vyšetření a cestu k lékaři i zpět).

V případě doprovodu manžela, druha, dítěte, rodiče, tchána nebo tchýně k lékaři, je zaměstnavatel povinen vám dát volno a to pouze na dobu nezbytně nutnou, nejdéle na jeden den. Firma Vám proplatí doprovod zdravotně postiženého dítěte do sociálního zařízení nebo do speciálních školních institucí.

Při výběru nového zaměstnání je potřeba účastnit se výběrového řízení či pohovoru. V tyto dny máte nárok na neplacené volno. Týdně lze vybrat během výpovědní doby jen jeden půlden.

Pokud manžel veze svou manželku do porodnice a zpět, má nárok na placené pracovní volno. Když by ale chtěl zůstat u porodu, má nárok pouze na volno neplacené. Mezi další dny, kdy můžete být uvolněni z práce, patří třeba stěhování, které bude neplacené a také zpoždění veřejné dopravy nebo přerušení provozu.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.