Šipka

Ministerstvo financí plánuje prodloužení lhůta na vrácení nadměrného odpočtu DPH

5. 11. 2019

Ministerstvo financí přišlo se záměrem, že prodlouží lhůtu, kterou má finanční úřad na vrácení nadměrného odpočtu z 30 na 45 dnů. Ihned se strhla vlna kritiky od Komory daňových poradců a dalších. Poslanci tento návrh změny budou projednávat v nejbližších dnech a jeho projednání nebude lehké právě v návaznosti na kritiku Komory. Ministerstvo financí si stojí za svým, že delší lhůta je nutnost, ale odpůrci poukazují na to, že opět nejvíce utrpí poctivý podnikatel.

Ministerstvo tvrdí, že právě díky prodloužení lhůty o 15 dnů se jim podaří nastavit přesný systém kontroly. V případě rozporů o oprávněnosti a výši odpočtu bude moci být zadržována jen jeho část, o které bude mít správce daně pochybnosti. Současných 30 dnů je prý pro toto nedostačujících. Díky prodloužení prý bude možnost zefektivnit kontrolu, která by rychle splnila svůj úkol a co nejméně zatěžovala. 

Hlavním odpůrcem je Komora daňových poradců a k ní se přidal i Svaz průmyslu a dopravy ČR. Obě tyto instituce jsou ale razantně proti. Nejvíce podle nich utrpí poctivý podnikatel, pro něž je nadměrných odpočet zcela běžnou záležitostí, a přitom není vůbec spojený s podvodem. Jako příklad můžeme uvést stavební firmy, které nakoupí stavební materiál s daní, za než postaví jinému podnikateli plátci stavbu a předmětné dílo vyfakturují v režimu přenesené daňové povinnosti, tudíž bez daně. Nebo se může jednat o drobné řemeslníky, kteří nakoupí materiál s daní 21 % a opraví střechu nepodnikateli na rodinném domě a tuto službu vyfakturují dle zákona s 15% sazbou DPH. Podnikatelé budou na své peníze tak zbytečně čekat o 15 dnů déle. Právě oni by určitě více ocenili, kdyby se vláda snažila tuto lhůtu spíše zkracovat.

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.