Šipka

Minimální daň z příjmů právnických osob má být zavedena od příštího roku

22. 6. 2023

Od příštího roku by se měla v zákoně o dani z příjmů objevit novinka – minimální daň u právnických osob ve výši 15 %. Proč má být zavedena? Současné znění legislativy týkající se daně z příjmů neřeší minimální zdanění, může tedy docházet k efektivnímu zdanění, které je nižší než minimální daňová sazba ve výši 15 % stanovené uvedenou směrnicí.

Do české legislativy musí být zapracována směrnice Rady EU 2022/2523 z prosince 2022, která si klade za cíl zajištění globální minimální úrovně efektivního zdanění nadnárodních skupin podniků a velký vnitrostátních skupin v Evropské unii.

Tato novinka se dotkne těch subjektů, které jsou členy velkých nadnárodních skupin nebo velkých vnitrostátních skupin, které mají roční prahovou hodnotu konsolidovaných výnosů alespoň 750 milionů EUR a to nejméně ve dvou ze čtyř vykázaných obdobích, které předcházejí zdaňovacímu období. Z působnosti této směrnice mají být vyloučeny entity, které obvykle nevykonávají podnikatelskou činnost, ale zaměřují se na činnosti ve veřejném zájmu, jako je poskytování veřejné zdravotní péče, vzdělávání nebo výstavba infrastruktury. Minimální zdanění se tak nedotkne neziskových organizací, penzijních fondů, investičních fondů a dalších entit, které budou přesně definovány zákonem.

 

S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetnímKontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 22.06. 2023

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.