Šipka

Hlášení příjmů osvobozených od daně

8. 2. 2017

Ne všechny změny v daňových zákonech, které s sebou přinesl rok 2017, se týkají podnikatelů. Přísnější povinnosti čekají i na běžné občany a zaměstnance. Jednou z nich je povinnost hlásit osvobozené příjmy.

Kromě zpřísňování daňových zákonů se na ministerstvech letos provedlo i mnoho dalších změn. Ne tak častá, ale o to důležitější je například povinnost hlásit správci daně osvobozené příjmy, které přesáhly částku 5 milionů korun. Možná si řeknete, že jen šťastlivec může získat více než 5 milionů osvobozených od daně, ale například dědictví do této kategorie může spadat také.

Podání tohoto oznámení nemá kromě data podání nic společného s daňovým přiznáním. Provést oznámení musíte do konce lhůty pro podání daňového přiznání za období, kdy jste příjem obdrželi. Letos tento den vychází na 3. dubna. Delší lhůtu mají ti, kdo udělili plnou moc daňovému poradci, pro ty platí datum 3. července 2017. A pozor, povinnost ohlášení mají i fyzické osoby, které normálně nepodávají přiznání k dani z příjmu.

Dědictví s povinností navrch

Dědit samozřejmě můžete nejen peníze, ale také dluhy. Do limitu oznamovací povinnosti se ale započítává pouze příjem z dědictví – ne jeho reálná konečná výše, když se z částky odečtou dluhy. Nezáleží tedy na tom, kolik skutečně dědíte, ale na majetku uvedeném v závěti. Pokud jste tedy po úmrtí příbuzného člověka přišli k vlastnickým právům na nemovitost v hodnotě 6 milionů, ale zároveň ke dluhům ve výši 3 milionů, stejně se na vás oznamovací povinnost vztahuje. Jeho hodnota je jednoznačně určí do doby, než pravomocně skončí dědické řízení. Datum jeho skončení zároveň určuje, za jaké zdaňovací období oznamovací povinnost vzniká.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.