Šipka

Fyzické osoby poskytující přepravu z pohledu daně z příjmů

10. 3. 2023

 

Generální finanční ředitelství vydalo na konci února závazný výklad k problematickému daňovému posouzení povinností přepravních služeb. Tento výklad vztahující se k povinnostem poskytovatelů přepravních služeb, má zpětnou platnost od 1.1.2023.

V „Informace GFŘ k daňovému posouzení povinností poskytovatelů přepravních služeb s účinností od 1. 1. 2023“ se mimo jiné řešila i problematika daně z příjmů fyzických osob. Cílem bylo přesně popsat daňové povinnosti subjektů poskytujících přepravu osob prostřednictvím mobilní aplikace společností, jako jsou např. UBER, BOLT, LIFTAGO apod.

K této problematice už se GFŘ vyjadřovalo jednou v roce 2017, tudíž nové vyjádření z letošního roku to předcházející nahrazuje.

Poskytuje-li fyzická osoba přepravu prostřednictvím mobilní aplikace, tak tato činnost vykazuje všechny znaky podnikání. Tudíž příjmy, které z této činnosti plynou, podléhají § 7 zákona o daních z příjmů. Jedná se tedy o příjmy z podnikání. Má-li poskytovatel přepravy živnostenské oprávnění a neuplatní skutečné výdaje, může uplatnit výdaje procentem z příjmů, a to až do výše 60 % příjmů. Maximální výše takovýchto procentních výdajů je 1,2 miliony Kč. Pokud fyzická osoba živnostenské oprávnění nevlastní, může uplatnit výdaje až do výše 40 % příjmů (maximálně 800 000 Kč). Při splnění podmínek se může rovněž fyzická osoba přihlásit k paušální dani.

Jestliže poplatník započal vykonávat činnost, jenž je zdrojem příjmů ze samostatné činnosti, nebo přijal příjem ze samostatné činnosti, vznikla mu povinnost registrace k dani z příjmů. Registrovat se musí do 15 dnů.

S daněmi Vám rádi poradí naši certifikovaní daňoví poradci. Nebo předejte celé Vaše účetnictví našim kvalifikovaným účetnímKontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 10. 03. 2023

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.