Šipka

Dovoz zboží nízké hodnoty po 1.7.2021

25. 5. 2021

Jistě jste již zaznamenali informaci, že od července letošního roku budou podléhat dani z přidané hodnoty i zásilky do hodnoty 22 eur z třetích zemí. U těchto zásilek bude nutno vyřešit celní prohlášení, a to i přesto, že zásilky do 150 eur jsou od cla osvobozené. Výsledkem celního prohlášení bude vyměření DPH, které bude muset zákazník uhradit. Jediná výjimka z platby DPH bude pro dary do hodnoty 45 EUR. Nicméně i u těch bude muset být podáno celní prohlášení, ale nebude vyměřeno DPH ani clo.

Koncový zákazník se může nechat v celním řízení zastupovat nejčastěji od České pošty či jiného přepravce, samozřejmě za poplatek. Nově si bude moci zákazník celní prohlášení provést i sám. Bude tak moci učinit prostřednictvím nové elektronické aplikace eCeP, která bude spuštěna na cPortálu až od 1.7.2021. V aplikaci ale nebude možno proclít zboží s hodnotou vyšší než 150 eur a rovněž zásilky podnikatelské, u těch zůstává postup celního řízení stejný – celní deklaraci vyřídí buď zmocněný přepravce nebo osobně sám zákazník.

Nyní se ale vraťme k zásilkám do 150 eur a jejich proclívání přes aplikaci eCeP. Pro provedení celního prohlášení bude nutná v aplikaci jednoznačná a spolehlivá identifikace. Jednoznačnou identifikaci je možné získat mnoha způsoby, např. za pomoci bankovní identity, občanským průkazem s čipem, službou mojeID, datovou schránkou.

Pro správné podání celního prohlášení bude potřeba znát podací číslo, údaje o dodavateli a hrubou hmotnost zásilky, více zde. Následně je třeba vybrat druh celního prohlášení a kód celní nomenklatury podle systému TARIC. Kódy pro nejčastěji objednávané zboží jsou k dispozici zde. Všechny tyto údaje budou následně zadány do aplikace eCeP. Detailní návod, jak celní prohlášení provést je k dispozici zde.     

Celní správa ČR vytvořila portál celnicka.cz. Na této webové stránce jsou všechny potřebné informace o novinkách po 1.7.2021 včetně nejčastějších dotazů, které s touto novinkou mohou vzniknout.

Máte zájem o podporu v oblasti personalistiky, zpracování mezd, daňového poradenství nebo vedení účetnictví? Kontaktujte nás nebo vyplňte kalkulační formulář.

aktualizace 25.5.2021

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.