Šipka

Dohodu o pracovní činnosti čekají daňové změny

29. 1. 2018

Také danění výdělků se dotkly změny, které přišly do systému v novém roce. Speciálně bychom chtěli mluvit o dohodě o pracovní činnosti.

Téměř každý výdělek se dříve nebo později musí zdanit. Zatímco v loňském roce se na příjmy z běžného pracovního poměru a příjmy z vedlejšího příjmu ve formě dohody o pracovní činnosti vztahovala stejná daň a stejný postup, od roku 2018 dochází ke změně. Dosavadní praxe byla taková, že zaměstnavatel, u kterého byla uzavřena DPČ automaticky odečetl 15% zálohu na daň. Sleva na dani pak připadla těm, kteří podepsali prohlášení k dani, takzvaný růžový formulář.

Novoroční změny

Pokud u zaměstnavatele prohlášení k dani nepodepíšete, bude se strhávat měsíčně 15% srážková daň z odměny, která je nižší než 2500 měsíčně. Stejně to dosud platilo a bude nadále platit i pro odměny ve výši do 10 000 korun. S takovým příjmem už potom žádné další „starosti“ nejsou. Považuje se za samostatný daňový základ a po srážce už není potřeba podávat daňové přiznání. Existuje ovšem možnost tento příjem do přiznání zahrnout a to proto, že pro jedince s velmi nízkými příjmy poté může dojít k navrácení srážky zpět. Navíc v takovém případě více nebo dokonce úplně využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Stačí k vlastnímu přiznání přiložit potvrzení od zaměstnavatele o výši vašeho příjmu z DPČ.

Pokud prohlášení nepodepíšete

V druhém případě se pojďme zaměřit na situaci, ve které jste prohlášení k dani na růžovém formuláři podepsali. Odměna z DPČ se v tom případě daní jako v běžném pracovním poměru a zaměstnavatel nejen strhne patnáctiprocentní zálohu na daň, ale také uplatní vám náležící daňové slevy. V závěru roku poté obdržíte potvrzení o příjmech, abyste mohli podat přiznání – povinně pokud jste měli současně dva či více zálohovou daní zdaněných příjmů od různých zaměstnavatelů. Příjmem zatíženým srážkovou daní vám povinnost podat přiznání nevzniká. V případě, že jste měli jen jednoho zaměstnavatele a sami nemáte povinnost podat přiznání z jiných důvodů, můžete jej požádat, aby daň vyřídil za vás.

Kam teď? Přečtěte si naše nejnovější články!

Přejděte na archiv novinek

Kontaktujte nás!

  Kde nás najdete?

  • Otevírací doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.

  • Provozní doba:

  • Po - Čt: 9:00 - 17:00 hod.

  • Pá: 9:00 - 15:00 hod.